Do Evropy přestala proudit ruská ropa. Je to jen nárazově, nebo si na podobné výkyvy budeme muset zvyknout? A kde hledat alternativní zdroje? Odpovědi najdete v Evropských událostech v sobotu 13. ledna v 15:33.

Evropské země na začátku týdne zatajily dech. Ropovodem Družba totiž přestala proudit ropa. Země sice mají zásoby černého zlata nejmíň na osmdesát dní, nikdo ale nevěděl, jak dlouho nejistota potrvá. Dodávky se přitom zastavily kvůli sporu Ruska s Běloruskem, se kterým nemá zbytek Evropy nic společného. Utažení kohoutků přimělo země zamyslet se nad tím, jaké další a alternativní zdroje energie využívat. Týká se jich i „Bioplán“ – program Evropské unie na snižování emisí skleníkových plynů a hledání nových způsobů, jak energii získat a ušetřit.
Další reportáž se bude věnovat trestu za útoky z jedenáctého září. Hamburský vrchní soud poslal na 15 let za mříže Muníra Mutasádika za členství v teroristické skupině a podíl na mnohonásobné vraždě.
A na závěr se podíváme do Itálie. Největší italskou nemocnicí otřásá skandál. Za vším stojí reportér týdeníku L’Espresso. V nemocnici Policlinico Umberto strávil měsíc v převlečení za uklízeče. Nejen že ho nikdo v nemocnici oficiálně nezaměstnal, nikdo se ho ani za celou dobu jeho působení nezeptal, co tam dělá. Ba co víc – reportér odhalil a zdokumentoval věci naprosto neslučitelné s nemocničním prostředím a skandál byl na světě.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P 4:3