Evropské události s datem 22. dubna se budou nejprve věnovat situaci v Polsku. Evropská unie od posledních změn na polské politické scéně s napětím sleduje, jaká stanoviska bude Polsko zaujímat na evropských fórech. Zatím se jeví spíš jako euroskeptické. Kromě toho stabilita současné polské vlády není příliš velká.

Další příspěvek se zabývá vztahy mezi Evropskou unií a Kubou. Česká republika si v EU získala respekt svými zásadovými postoji vůči diktatuře na Kubě. Nezískala ale Unii jako celek pro svá stanoviska. Zatím převládly hlasy zemí, které dávají přednost benevolentní toleranci před sankcemi vůči režimu Fidela Castra. Více se dozvíte od bruselské zpravodajky České televize Barbory Šámalové.

Pařížská policie zahájila zvláštní program výcviku nových kadetů. Zajímavé na něm je, že přijatí žáci policejní akademie pocházejí tentokrát z konfliktních předměstských čtvrtí. Cílem programu je tak nejen zvýšení počtu pařížských policistů, ale především dát smysluplnou práci lidem, kteří práci neměli a z nichž někteří již klouzali po šikmé ploše. Právě oni mají v nebezpečných čtvrtích dohlížet na pořádek.

Posledním tématem Evropských událostí budou italské volby, na které se netrpělivě v Evropě čekalo. Měly rozhodnout o tom, zůstane-li v ekonomice této významné členské země Evropské Unie přísně liberální režim, nebo zda Itálie změní kurs a začne prosazovat spíše sociální jistoty. Více jak týden trvalo, než soud posvětil platnost vítězství koalice levého středu v čele s Romanem Prodim. Zdeněk Velíšek s Prodim natočil krátce před volbami rozhovor.

O pořadu

Týdeník zahraniční redakce ČT24. Evropská témata ve vztahu k ČR a vztah ČR k Evropě. Evropská unie jako prostor, do kterého patří i Česká republika. Srovnání politiky evropských zemí s aktuální tuzemskou situací. Postřehy, reportáže, názory i analýzy zahraničních korespondentů České televize.

Premiéra vždy v sobotu v 15:33 na ČT24

Kontakt: evropskeudalosti@ceskatelevize.cz

Stopáž23 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3