Josef Pospíšil: Překvapení s Járou Pospíšilem

Klikněte pro větší obrázek V cyklu Za vesnickými muzikanty, představil jeho autor, scénárista, moderátor a muzikant Josef Pospíšil takřka čtyřicet osobností. pro milovníky žánru mapuje další velikány populární české melodické hudby uplynulých století. Co nového nachystal, nám prozradil.

Čtyřicet muzikantských osobností, to je pořádná porce, vzpomenete si ještě na natáčení prvního dílu?

Samozřejmě. Natáčeli jsme o Václavu Vačkářovi a začínali jsme ve Zbirohu. Vymyslel jsme si, že budeme točit ze střechy vysokého sila při dálnici a byl jsem přesvědčen, že mě s nápadem produkce a hlavně kameraman Peter Beňa vyhodí... Ale štáb, se kterým celý cyklus realizuji, je skvělý. Nejen v profesionalitě, ale v lidském přístupu. To úžasně pomáhá a doufám, že divák „pohodu“ vycítí. A ještě jednu vzpomínku mám. Jak se říká, štěstí přeje připraveným. Neměli jsme tehdy k dispozici známou serenádu „Vzpomínka na Zbiroh“. Režisér Rudolf Tesáček a producent Jiří Merunka znali naše rodinné „originální HARMONIKA DUO“ a dali nám šanci den ze dne, abychom serenádu zahráli. Vzápětí se objevil režijní nápad také na závěrečnou hudební sekvenci ve studiovém altánku. A tak jsme se s manželkou Renátou, vlastně náhodou, stali „nepostradatelnou“ součástí všech uvedených epizod.

Říkáte, že dvě další epizody jste věnoval legendě taneční hudby R. A. Dvorskému a další Járovi Pospíšilovi. Nabízí se otázka, jak je to s těmi Pospíšilovými, dozvíme se něco o pověstném padajícím jablku...?

To nejste sami, kdo je zvědavý. Často se mě na to lidé ptají. Jára Pospíšil se narodil v Jihlavě, můj otec Josef Pospíšil v Brně... Pokud vás zajímá, jak to doopravdy s námi Pospíšilovými je, slibuji, že se to dozvíte z pořadu, který jsem nazval podle slavné melodie z operety „Země úsměvů“ od Franze Lehára „Své srdce Tobě dám“. Věřte mi, že i tentokrát to bude se srdcem na dlani a bez jakékoliv fráze „s muzikantskou úctou“!

Text: Ivan Rössler, foto: Peter Beňa, ČT
Převzato z týdeníku ČT+