Zámek v Moravském Krumlově ožívá. Pouť na Velehrad. Mše na Vranově. Kontrola stánkařů. Zloději v bytech. Jundrov – šachový pavilon. Školy nezanikají. Kroužkování orla. Mikulčice – vykopávky. Opilé sklepy. Pálenice se rozjíždějí. Kontroverzní znakování batolat. Muzeum rozebírá expozici

Zámek v Moravském Krumlově ožívá
A opět otevře své brány. Slovanskou epopej, která se zabydlela v Praze, nahradí výstava připravená kurátory Moravské galerie – návštěvníky zavede i do míst, kde dvacet let nikdo nebyl. Otevřená ale bude jen o prázdninách a to pouze o víkendech.

Pouť na Velehrad
Duchovní start prázdnin – pěší pouť mezi dvěma moravskými poutními místy. Svatým Hostýnem na Kroměřížsku a Velehradem na Uherskohradišťku. Na třídenní putování dnes vyrazila stovka poutníků. Je to první předzvěst národních cyrilometodějských oslav.

Mše na Vranově
Aby dovolená nebyla odpočinkem jen pro tělo ale i pro duši, pořádá farnost ve Vranově nad Dyjí prázdninová bohoslužby přímo u Vranovské přehrady na Znojemsku. Věřící se již dvanáctým rokem scházejí pouze několik desítek metrů od vodní hladiny.

Kontrola stánkařů
Brno chce skoncovat s kličkováním mezi levným textilem a obuví, a proto vysílá do ulic strážníky, aby potrestali trhovce za rozšiřování svých stánků, kde se jim zlíbí. Kolem podchodu pod Hlavním nádražím dnes pokutovali jednoho obchodníka za druhým. I přesto se ale prodejci nepoučili.

Zloději v bytech
Nastal čas dovolených a tím pádem i žně pro zloděje. Každoročně touto dobou přibývá vykradených domů a bytů. Mnozí jejich majitelé to přitom zlodějům výrazně zjednodušují.

Jundrov – šachový pavilon
V brněnském Jundrově vzniká přímo za rodinnými domy rozsáhlá stavba, podle investora šachový klub. Místní lidé i vedení městské části s umístěním domu nesouhlasí. Podle zákona je ale všechno v pořádku.

Školy nezanikají
Na jejich provoz musejí obce přispívat statisícovými částkami bojují za každého žáka – základní školy si malé obce přesto snaží udržet, aby mladí lidé ze vsi neodcházeli. Počet malotřídek se tak za poslední roky ustálil i za cenu toho, že se v nich bude vzdělávat jen minimum dětí.

Kroužkování orla
Ve velkých počtech hnízdí na území Maďarska a Slovenska, v České republice se vyskytuje jen několik málo párů. Řeč je o orlu královském. Naše kamera byla svědkem kroužkování mláďat tohoto ohroženého druhu.

Mikulčice vykopávky
Archeologové našli v mikulčickém nalezišti lidské pozůstatky, které by mohly patřit některému z vládnoucích Mojmírovců. Jestli se opravdu jedná o kosti jednoho člověka a jaký byl jeho původ musí teprve určit testy DNA a hlubší antropologická analýza.

Opilé sklepy
Oblé tvary, pestré barvy a zajímavý výhled. Ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku roste nová ulička s vinařskými sklepy, které mají přilákat další turisty. Tradiční historické sklepy ale ty nové nepřipomínají ani zdaleka – i proto se ne každému zamlouvají.

Pálenice se rozjíždějí
Léto je na svém vrcholu, důkazem toho jsou i ožívající pálenice. Jako třeba v Lipové u Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Letní kvasy totiž vyzrály a palírny je proměňují v tradiční alkoholovou pochutinu.

Kontroverzní znakování batolat
Dorozumět se s dítětem ještě než řekne své první slůvko? Pomocí takzvaného znakování batolat prý bez problémů. Netradiční metoda se stává stále populárnější i na jižní Moravě a rodiče, kteří s dětmi kurzy navštěvují, si ji nemohou vynachválit. Někteří odborníci ale mají k této komunikační technice výhrady.

Muzeum rozebírá expozici
Pracovníci uherskohradišťského Slováckého muzea se pustili do likvidace rozsáhlé národopisné expozice. Beze změny přečkala rovných 40 let. Nahradit ji má nová moderní za 20 miliónů korun.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2012
 P ST