Je skvělá ve službách práva, ale občas si příliš komplikuje život. Poslední řada úspěšného amerického seriálu o ženě plné sexu a paragrafů (2001–02). Hrají: C. Flockhartová, C. G. Germann, P. MacNicol, L. Liuová, J. Krakowská a další. Režie Bill D’Elia

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Na obrazovku se po dvouměsíční prázdninové přestávce znovu vrací úspěšný americký komediální seriál, oceněný hned několika cenami Emmy a Zlatým glóbem, který se s nečekaným ohlasem vysílal v Anglii, Itálii, ale třeba také v sousedním Polsku. Kromě toho, že delší dobu pravidelně přitahoval k obrazovce diváky, po celém světě, vyvolal na stránkách časopisů také diskuse o postavení ženy v zaměstnání či v rodině a způsobu, jak jednat ve společnosti. Rozdělil Američany na několik odlišných táborů. Tento fenomen se jmenuje „Allymánie“. Hlavní hrdince Ally McBealové je přes třicet, je absolventkou práva na Harvardově univerzitě. Zatím je svobodná, přestože větší část svého života byla silně spjata s přítelem Billym Thomasem. Kamarádili se spolu od sedmi let, hráli si dohromady na ulici, společně také prožili dobu studií a později se stali milenci. Když Ally byla vybrána ke spolupráci v prestižním právnickém časopisu Law Review a Billy ne, jejich cesty se náhle rozešly. Po nějaké době osud zavál Ally do malé právnické firmy, kterou vede její známý ze studií práva – Richard Fish. Ten se v prostředí soudů a právníků pohybuje jako vychytralý žralok, který přesně ví, kde a kdy navázat ty správné kontakty. Právě on nabídl Ally místo ve své firmě.

Komediálně laděný seriál Ally McBealová je vystavěn na rozporu dvou světů: toho všem dobře známého, reálného a světa fantazií. Díky zobrazení vnitřních představ a vnitřního hlasu hlavní hrdinky, máme přehled o tom, co si Ally skutečně myslí o klientech, svých spolupracovnících, mužích, anebo třeba ženě svého bývalého milence. Její vnitřní život tak navíc dostává originální, bohatší a komediální polohu. Scenárista seriálu David E. Kelley (manžel herečky Michelle Pfeifferové) nenechá představitele svých postav, ale ani diváky „odpočinout“: často nečekaně mění vývoj děje během jediné epizody, jindy nachází překvapivé navázání „příběhu“ hlavní hrdinky hned v následující části.

Pro představitelku Ally byla v konkursu vybrána herečka Calista Flockhartová (nar. 11. listopadu 1964 v Illinois) – vysoká, štíhlá, obdařená příjemnou a nekonveční tváří s velkýma očima a širokým úsměvem. Svou dráhu začínala na divadle, kde zaujala jako zlá Nataša ve Třech sestrách. Na Broadwayi debutovala úspěšně ve Skleněném zvěřinci, za roli v této hře obdržela cenu Nejlepší nový talent. Ve filmu se poprvé výrazněji zablýskla v dramatu Petera Cohna Opilci, později hrála v úspěšné komedii Ptačí klec či v nejnovější filmové verzi Shakespearova Snu noci svatojánské. V poslední době ztvárnila role ve filmech Poslední výstřel a Frágiles a jednu z postav v seriálu Bratři a sestry. Málokdo z diváků tuší, co někdy obnáší odvrácená tvář účinkování v seriálu a s tím spojené obrovské popularity: například před samotným natáčením televizní producenti donutili Calistu, aby pro roli Ally zhubla více než deset kilo, což této fyzicky křehké ženě příliš na zdraví nepřidalo.V současné době Calista Flockhartová žije se známou hereckou hvězdou Hollywoodu, kterou není nikdo jiný než Harrison Ford (Blade Runner, Svědek, Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů a také titulní hrdina volné Spielbergovy trilogie o Indianu Jonesovi). V USA byly uvedeno pět řad seriálu Ally McBealová.

Česká televize vysílala první čtyři řady seriálu, na ně nyní bude navazovat dalších dvacet dva epizod závěrečné řady. Děj první epizody: Ally potká na ulici Jenny Showovou a nabídne jí místo ve firmě, kde pracuje. John Cage vyslechl náhodně její rozhovor s kolegyní a myslí si, že jej Ally má ráda a skrývá to. Je tím poněkud zaskočen, ale chce získat její srdce za každou cenu. Po poradě s Richardem Fishem proto bere „iniciativu“ do svých rukou. A jde na to poněkud tvrdě. Ally zatím řeší s psychoterapeutem svůj nevyjasněný milostný vztah ke Glennovi Foyovi.

Originální názevAlly McBeal V / Friends and Lovers
Stopáž43 minut
Rok výroby 2001
 P ST 4:3
ŽánrSeriál