Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba

Filmové drama, které vypráví o odpovědnosti za těžký zločin a sporu o pojetí viny a trestu ve dvou odlišných kulturách, uvádíme u smutné příležitosti úmrtí filmové režisérky, dokumentaristky a scenáristky Drahomíry Vihanové (2000). Hrají: A. Jastraban, G. Řezníček, Z. Stivínová, Z. Šulajová, M. Balog, J. Badžová, M. Bahúl, L. Roznětínská, L. Eliáš, T. Remundová a další. Scénář D. Vihanová a V. Vondra. Kamera J. Šajmovič. Režie D. Vihanová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Petr studuje v Praze práva, Jakub filozofii. Jsou nejlepší přátelé až do okamžiku, kdy jejich prázdninovou cestu po Slovensku zkříží romský mladík Imro. Imro miluje Eržiku, která se provinila proti odvěké tradici tím, že porušila slib věrnosti. Slib je zákon. Imro v záchvatu žárlivosti svou milou zabije. Čekají ho dva tresty. Jeden od většinové společnosti "bílých", druhý od vlastní romské komunity. Petr a Jakub sledují z bezprostřední blízkosti Imrův tragický úděl a jejich názory na věc spravedlnosti a trestu se začínají diametrálně rozcházet. Akademická polemika přeroste posléze v zásadní konflikt životních postojů, který téměř zničí jejich přátelství. Na čí straně je pravda?
"Neskrývám, že můj film je vlastně polemika. O vině a trestu a obecně o hodnotách života. O tom, jak různě lze nahlížet na stejný čin z pohledů odlišných kultur a etnik. Je také o respektu k jinakosti a k různým přístupům k životu. Kdo má recept na to, jak žít? Jaké hodnoty vyznávat? V čem nacházet štěstí? Pokouším se vést multikulturní dialog, aniž bych dokázala jednoznačně odpovědět na mnohé otázky, které nastoluji. Dnešní svět nám ale tyto otázky klade se stále větší naléhavostí a také se neptá, zda známe odpovědi," říká režisérka a spoluautorka scénáře Drahomíra Vihanová.
Film obdržel Stříbrnou cenu v kategorii zahraniční umělecký film na MFF Houston, cenu poroty mladých na Festival Cinema Tout Ecran Geneve a na Finále Plzeň.
Stopáž96 minut
Rok výroby 2000
 ST 4:3
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize