Nejkrásnější hudba z českých a světových filmů. Záznam koncertu z Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Účinkují: L. Bílá, Pražský filharmonický sbor, sbormistr J. Brych a Český národní symfonický orchestr, dirigent L. Svárovský. Režie T. Šimerda.

Melodie stříbrného plátna jsou zpočátku nerozlučně spjaty s filmovým příběhem, ale po jisté době žijí samostatným životem a mnohdy původní děj překonávají a stávají se svébytným uměleckým tvarem. Vynalézavá dramaturgie 41. Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl přišla letos s nápadem vrátit se k některým těmto hitům a vytvořit samostatný koncert na přání nazvaný Slavné filmové melodie aneb z Barrandova do Holywoodu. Tento večer, který tato neprávem opomíjená díla v důstojném provedení prezentoval, se uskutečnil 30. června na druhém nádvoří státního zámku v Litomyšli. Jeho organizátoři si přizvali ke spolupráci slavnou hvězdu české populární hudby Lucii Bílou, dále Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem, Český národní symfonický orchestr a dirigenta Leoše Svárovského. V podání těchto interpretů zazněly oblíbené melodie, orchestrální intermezza, ale i melodramy z filmů Měsíc nad řekou, Kolja, Obchod na korze, Excalibur, Porgy a Bess, Tenkrát na západě, Hvězdné války a z mnohých dalších.

Myšlenka pořádat ve Smetanově rodišti hudební slavnosti k jeho poctě se objevila již v roce 1924, kdy byl v rámci oslav 100. výročí narození Bedřicha Smetany odhalen na tehdejším Riegrově (dnes Smetanově) náměstí skladatelův pomník z dílny J. Štursy. Naplnění se však tento záměr dočkal až po II. Světové válce. V roce 1946 se pod označením Smetanova Litomyšl I. konal koncert České filharmonie, která pod taktovkou Rafaela Kubelíka hrála Mou vlast. Za oficiální první ročník se však považuje až hostování souboru opery Národního divadla z Prahy v létě roku 1949, kdy se hrála představení Dalibora a Dvou vdov. Již od začátku festivalu se stalo centrem dění zámecké návrší a většina operních představení se konala v přírodním amfiteátru s kapacitou přes dva tisíce diváků a na II. nádvoří zámku, kam může přijít přes tisíc posluchačů. Letošní 41. Smetanova Litomyšl se konala od 24. června do 5. července.

Napište nám