Dokument J. Štětiny a P. Hanuše ze současného Súdánu

Další díl pravidelného dokumentárního cyklu Člověk v tísni se tentokrát odehrává v Africe. Autoři filmu zamířili s kamerou přímo do centra Jižního Súdánu, do válkou zmítané provincie Bahr-el-Ghazal západně od Bílého Nilu. Súdánský konflikt je nejdéle trvající válkou na zeměkouli vůbec. Více než čtyřicet let trvající boje mezi křesťanským a animistickým černošským Jihem a arabským muslimským Severem zpustošily největší africkou zemi, připravily o přístřeší více než deset miliónů lidí a způsobily smrt takřka čtyř miliónů obyvatel. Válka, ve spojení se suchem a povodněmi, zničila infrastrukturu země, přinesla novou vlnu středověkého otroctví pro národ Nilotských černochů Dinků a každý rok způsobuje nové a nové vlny hladomoru. Fundamentalistický režim v Chartúmu zničil stovky měst, stovky křesťanských chrámů, zrušil angličtinu jako vyučovací jazyk ve školách a místo zakázané bible vnutil Dinkům korán a arabštinu.

Autoři filmu natočili unikátní záběry ve zničeném městě Rumbek, které kdysi mělo sto tisíc obyvatel a dnes jeho trosky zarůstají džunglí. Hovořili s desítkami lidí, kteří prchají před bombardováním vládních chartůmských letadel a snaží se přežít s hrstkou kukuřičných zrn a sladkých brambor nejkritičtější období roku, tzv. „hladové měsíce“ – začínají obvykle v červenci, kdy už jsou snědeny zásoby z poslední sklizně a měly by skončit v říjnu při nové úrodě. Natáčeli rozhovory s vojáky Jihosúdánské osvobozenecké armády, která bojuje za nezávislost. Žili v jihosúdánském buši s lidmi, kteří slouží křesťanské mše v rozbombardované katolické katedrále, viděli umírat hladové starce, kteří nemají onu potřebnou hrstku zrní, obdivovali ty příslušníky kmene Dinků, kteří se dokázali vymanit z doby kamenné, získali vzdělání a snaží se svůj národ zachránit. Za horkých tropických nocí diskutovali s Dinky o tom, proč svět považuje Afričany za „jiné lidi“, proč svět dělí válečné konflikty na blízké a vzdálené, na evropské a ty ostatní.

Film s pracovním názvem Jih proti Severu natočila pro Českou televizi Společnost při ČT Člověk v tísni ve spolupráci s agenturou Epicentrum. Na otázku, proč Společnost Člověk v tísni spolu s dramaturguní pořadu Hanou Palcovou zvolila právě tento zdánlivě vzdálený námět, řekl ředitel Společnosti Tomáš Pojar: „Afrika je někdy nazývána zapomenutým kontinentem. Ale pro nás zapomenutá není. Také proto, že se v ní dnes, bohužel, soustřeďují všechna traumata našeho světa.“

Stopáž24 minut
Rok výroby 1999
 T 4:3