Záznam slavnostního koncertu k 50. výročí znovuotevření Vídeňské státní opery z 5. listopadu 2005. Zazní árie a předehry z oper Fidelio L. van Beethovena, Don Giovanni W. A. Mozarta, Růžový kavalír R. Strausse, Aida G. Verdiho, Mistři pěvci norimberští R. Wagnera a Die Frau ohne Schatten R. Strausse. Zpívají přední sólisté Vídeňské státní opery P. Domingo, F. Furlanetto, E. Gruberová, T. Hampson, A. Kirschschlager a další. Orchestr Vídeňské státní opery střídavě řídí S. Ozawa, Z. Mehta, Ch. Thielemann, D. Gatti a F. Welser – Möst. Režie B. Large

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vídeňská Státní opera je jednou z nejvýznamnějších operních scén na světě. Program renomované scény se mění každý den a nabízí po 300 dní v roce na padesát oper a dvacet baletů. Špičkoví mezinárodní interpreti, režiséři a scénografové se těší na to, jak představí erudovanému a kritickému vídeňskému publiku své umění.

Významní hudebníci udávali tón i na seznamu ředitelů tohoto úctyhodného zařízení na vídeňské Okružní třídě (Ringstrasse): např. Gustav Mahler (1897–1907), Richard Strauss (1919–1924), Herbert von Karajan (1956–1964) a Claudio Abbado (1986–1991). Repertoár Státní opery obsahuje působivý průřez celou paletou operní tvorby – kromě jiných Aidu a Falstaffa Giuseppa Verdiho, Mozartovu Kouzelnou flétnu a Cosi fan tutte, Daphne Richarda Strausse, Prsten Nibelungů a Mistry pěvce norimberské od Richarda Wagnera, Rossiniho Lazebníka sevillského a Pucciniho Toscu a La Boheme.

Budova sama byla postavena v letech 1863 až 1869 jako jedna z prvních nádherných staveb na nově zřízené Okružní třídě (Ringstrasse). Projekt tehdejšího c. k. Dvorního operního divadla pochází od dvojice architektů Augusta Sicarda ze Sicardsburgu a Eduarda van der Nüll. V roce 1945 byla budova zničena masivním bombardováním a trvalo celých 10 let, než byla opět v roce 1955 otevřena ve své původní kráse. 5. listopadu 2005 byl uspořádán velkolepý koncert, který připomíná 50. výročí znovuotevření tohoto velkolepého kulturního stánku.

Jednou ročně se jeviště a parket Státní opery promění na jedinou noc ve velkou tančírnu – při vídeňském Plesu v opeře. V přítomnosti spolkového prezidenta zahajuje ples plesů více než stovka debutantských párů v dlouhých večerních róbách popř. ve fraku a sálem se šíří závan atmosféry někdejší éry vládnoucí na Okružní třídě (Ringstrasse)… Při prohlídkách s průvodcem můžete nahlédnout i za kulisy překrásné budovy Opery.

Stopáž179 minut
Rok výroby 2005
ŽánrHudba