Gary Cooper v hlavní roli slavného amerického westernu, vyznamenaného čtyřmi Oscary.
Dále hrají: G. Kellyová, T. Mitchell, L. Bridges, K. Juradová, O. Kruger, H. Morgan a další. Režie Fred Zinnemann

Klasický americký western V pravé poledne (1952) patří mezi nejlepší a také nejúspěšnější filmy svého žánru. Vznikl na motivy povídky Cínová hvězda (The Tin Star), publikované v časopisu Collier’s Magazine. Jednoduchý příběh šerifa, marně shánějícího pomoc proti čtyřem pistolníkům, kteří se mu chtějí pomstít, se stal předním dílem tzv. psychologického westernu (patří sem ještě např. série filmů Anthonyho Manna s Jamesem Stewartem nebo Kingův Pistolník s Gregorym Peckem) a byl později často napodobován.

Svoji životní úlohu v něm sehrál významný hollywoodský herec Gary Cooper (1901–1961), který za svého stoického, osamělého hrdinu dostal druhého hereckého Oscara. K přesvědčivosti jeho výkonu přispěla svým dílem nemoc (Cooperova strhaná tvář, v níž se zračila potlačovaná bolest, byla způsobena prasklým žaludečním vředem), ale především profesionalismus všech ostatních složek filmu, nominovaného na Oscara v sedmi kategoriích. Zlaté sošky kromě Garyho Coopera ještě dostali oba střihači (Elmo Williams a Harry Gerstad), Dimitri Tiomkin za původní hudbu a společně s textařem Nedem Washingtonem také za ústřední baladu Do Not Forsake Me, Oh My Darlin’, nazpívanou Texem Ritterem. Ostatní nominovaní, producent Stanley Kramer, režisér Fred Zinnemann a scenárista Carl Foreman vyšli naprázdno.

Po boku Garyho Coopera dostala svoji první velkou příležitost Grace Kellyová (1928–1982) a němou roličku jednoho z padouchů vytvořil Lee Van Cleef (1925–1989), který se prosadil až o mnoho let později sérií italských spaghetti-westernů. Snímek V pravé poledne je také pozoruhodný tím, že se odehrává v reálném čase (což dokazují časté záběry na hodiny). Stal se rovněž prvním westernem, uvedeným v našich kinech po roce 1948.

Dále hrají: G. Kellyová, T. Mitchell, L. Bridges, K. Juradová, O. Kruger, H. Morgan a další. Režie Fred Zinnemann

Napište nám