Co láska spojí, peníze nerozdvojí. John Wayne v hlavní roli amerického romantického filmu, vyznamenaného dvěma Oscary.
Dále hrají: M. O’Haraová, B. Fitzgerald, V. McLaglen, M. Natwicková, A. Shields, W. Bond, K. Curtis, M. Marshová, J. MacGowran, S. McClory, F. Ford a další. Režie: John Ford.

Slavný americký režisér John Ford (1895–1973) je známý především svými westerny – Přepadení (1939), Fort Apache (1948), Rio Grande (1950), Pátrači (1956), Podzim Cheyennů (1964) aj. Je dodnes držitelem ojedinělého rekordu, který už těžko bude překonán. Získal totiž za režii celkem čtyři Oscary (a kupodivu ani jednoho za některý ze svých westernů) – Denunciant (1935), Hrozny hněvu (1940), Bylo jednou zelené údolí (1941) a Tichý muž (1952). A právě poslední z takto oceněných snímků Tichý muž patří k jeho nejosobnějším dílům, v němž se mohl vrátit do milovaného Irska, odkud pocházeli jeho rodiče. Už v roce 1936 Ford získal práva na zfilmování povídky Maurice Walshe Zelené pastviny (Green Rushes), která tři roky předtím vycházela v seriálové podobě ve známém časopisu The Saturday Evening Post. Přes jeho rostoucí reputaci oscarového režiséra však žádné studio nechtělo podpořit látku, která na první pohled postrádala větší divácký potenciál. Teprve po podepsání dlouhodobé smlouvy se společností Republic Pictures a po úspěchu westernu Rio Grande mohl Ford přistoupit k natočení hýčkaného projektu.

Zajištění potřebných financí (rozpočet byl vcelku skromné dva miliony dolarů) rovněž napomohlo obsazení jeho blízkého přítele Johna Wayna do titulní úlohy irského emigranta Seana Thorntona, který se vrací do své vlasti, aby se tu usadil. Jeho bouřlivá romance s irskou zrzkou Mary Kate Danaherovou (ozvěny Shakespearova Zkrocení zlé ženy jsou více než zřejmé), jejíž furiantský bratr mlčenlivého navrátilce zuřivě nesnáší, tvoří osu Fordova příběhu, ale ve filmu hrají mnohem zásadnější roli atmosféra irského venkova dvacátých let a pestrý soubor rázovitých postav, vytvořený členy stálého Fordova hereckého souboru – Barry Fitzgerald (dobromyslný dohazovač Micheleen Flynn), Victor McLaglen (bohatý statkář Will Danaher), Ward Bond (otec Lonergan) či režisérův starší bratr Francis Ford (vousatý vesnický patriarcha Dan Tobin). Výrazné ženské postavy vytvářejí populární hollywoodská hvězda irského původu Maureen O’Haraová (Mary Kate) a významná divadelní herečka Mildred Natwicková (zámožná vdova Sarah Tillaneová).

Ford maluje Irsko dvacátých let s velkou nostalgií a láskou, bez jakýchkoli náznaků letitých náboženských sporů (v převážně katolické vesnici žijí v idylické shodě katolický duchovní, protestantský reverend i jejich ovečky). Kromě Oscara za režii pro Johna Forda snímek získal ještě stejné ocenění pro kameramana Wintona C. Hocha, jehož majestátně krásné záběry nádherné irské krajiny (natáčelo se šest týdnů v hrabstvích Galway a Mayo) z dnešního pohledu trochu ruší pár detailů, natočených evidentně později v hollywoodském studiu. Film byl ještě na Oscara nominován v pěti dalších kategoriích – nejlepší film, scénář, herec ve vedlejší roli (V. McLaglen), výprava a zvuk.

Dále hrají: M. O’Haraová, B. Fitzgerald, V. McLaglen, M. Natwicková, A. Shields, W. Bond, K. Curtis, M. Marshová, J. MacGowran, S. McClory, F. Ford a další. Režie: John Ford.

Napište nám