V dalším díle oblíbeného diváckého cyklu se svérázný průvodce a básnící architekt David Vávra projíždí v obřím doutníku a po boku generála Windischgrätze krajem, kde historie nepřestává metat své kozelce (2008). Režie R. Lipus

Obsah dílu

Přehrát vše

„V dětské písni je válka ještě snesitelná,
jinak je to radost satanova,
lidská činnost, z které bolí hlava.
Bojovali tu s křižáky husité,
město Tachov je kolem dokola
bolestné a křivdou nabité.”

Navštívíme jízdárnu ve Světci…

V době svého vzniku, roku 1861, byla stavba Jízdárny ve Světci na tachovsku jakýmsi zjevením. Autorům architektonického návrhu Vilému Neberhorstovi a Karlu Haberzettelovi se podařilo dokonale skloubit dispoziční účelnost a impozantní podobu jízdárny, kterou podtrhuje pozoruhodný krov s takzvanou lucernou, díky níž byla hala vždy dokonale osvětlena. Uvnitř nechybělo nic potřebné pro bezproblémový chod jízdárny – kovárna s bytem kováře, uhelna, sklady, prostory pro odvoz hnoje se shozem přímo na o poschodí níže přistavené vozy, ani zázemí pro přihlížející publikum, jemuž dominovala honosná knížecí lóže. Komfort měli i samotní jezdci a jejich koně, kterých se do prostor jízdárny vešlo rovné dva tucty. Kdo ví, zda bychom mohli, nebýt originálního architektonického i statického řešení stavby, jízdárnu ve Světci obdivovat i po 150 letech od jejího vzniku. Mnozí odborníci se shodují, že nikoliv.

videoJízdárna, Světce u Tachova
...
video video

Jízdárna, Světce u Tachova

…kde se setkáme s Alfredem Windischgrätzem

Alfred Windischgrätz Pro nějž „člověk začíná teprve baronem!“ a který jakožto podle mnohých pyšný, bezcitný a konzervativní aristokrat započal svou dlouhou vojenskou kariéru na začátku 19. století, kdy byl během napoleonských válek jmenován poručíkem rakouského jezdectva. Roku 1848 patřil k hlavním postavám kontrarevoluce v habsburské monarchii. Jako lídr císařských vojsk úspěšně potlačil červnové povstání v Praze, v říjnu pak zlikvidoval revolucionáře ve Vídni. To jej vyneslo na politický vrchol, kdy dokonce asistoval knížeti Felixovi Schwarzenberkovi při tvoření nové vlády. Následné velitelské přehmaty však Windischgrätze o rok později připravili jak o moc, tak o společenské postavení. Poté se stáhl do ústraní a uražen se ukájel svou pýchou. Poslední roky svého života usilovně spolupracoval s aristokratickou vládní opozicí.

Také vilu lékaře Rudecka v Boru u Tachova

V roce 1925 se rozhodl borský lékař Josef Rudeck pro stavbu reprezentativního rodinného sídla. K realizaci návrhu si přizval tehdy velice žádaného architekta Karla Ernstbergera, který měl s realizací velkých vilových projektů četné zkušenosti. Při navrhování Rudeckovy vily v Nádražní ulici vycházel ze své předchozí práce na stavbě sídla doktora Grosse v Ostrově na karlovarsku. Stejně jako jindřichohradecká vila Emílie Kolínové, kterou můžete vidět v Šumné Kanadě, i ta patřící Josefu Rudeckovi dokonale kombinovala rodinné a pracovní prostory. Rudeckova „domácí” ordinace dokonce disponovala samostatným vchodem. Interiéru dominovalo bohaté vnitřní schodiště s dekorativními sloupovými hlavicemi, které se ve své původní podobě zachovalo dodnes. Zajímavostí jsou také k tradicionalistickým a klasicistním prvkům stavby se mísící, pro tehdejší dobu poměrně běžné, vlivy německé kultury.

videoArt decová vila, Bor u Tachova
...
video video

Art decová vila, Bor u Tachova

A prodoutnáme se těmito místy

Cyklus stylizovaných dokumentů o architektuře českých měst. Zajímavou naučně vzdělávací formou s humorem a nadsázkou provádí diváka po možná méně známých, ale neméně významých architektonických památkách vybraných českých měst. Průvodcem je akademický architekt a herec divadla Sklep David Vávra. Ten v sobě spojuje odbornou erudici se vtipem a schopností zaujmout a pobavit.
Stopáž23 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument