Šumná města

Šumná Česká Kanada

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

V dalším díle oblíbeného diváckého cyklu si svérázný průvodce a básnící architekt David Vávra nazuje sedmimílové boty a provede nás krajem bývalé „železné opony“ (2008). Režie R. Lipus

„Příroda jak na druhé půli světa. Jalovce, borovice, po pohodě jihočeských placek je veta, zde oslovují železité lesní tůně balvany zrozené ve čtvrtohorním lůně. Zde pasou se ve stepi bizoni, zda nás Vinnetou dohoní?“

V šumné České Kanadě navštívíme vilu Emílie Kolínové

Vila Emílie Kolínové (Antonín Mečíř, 1932-1933)Rodinnou vilu, kterou si ve 30. letech minulého století nechala postavit manželka tehdejšího primáře jindřichohradecké nemocnice Emílie Kolínová, navrhnul nejvýznamnější architekt ve městě, Antonín Mečíř. Ten stavbu pojal jako dominantní hranol s postraními přístavky. Vila, která v sobě snoubí prvky klasicismu, purismu a funkcionalismu, svým majitelům sloužila jako obytný domek i jako prostor pro malou lékařskou praxi doktora Kolína. Dle útržkovitých dobových záznamů byla vnitřní dispozice následující – v suterénu se nacházela ordinace, kuchyň a pokoje pro služebnictvo. Do přízemí, z nějž vedl vstup na terasu a balkony, umístil Mečíř halu a předsíň. V prvním patře měla svůj pokoj komorná, součástí patra byla i velká galerie. Dům se v devadesátých letech vrátil, poté, co jej zabavili komunisté, zpátky do vlastnictví rodiny Kolínových, která se rozhodla celou stavbu zrekonstruovat.

Také sklad dřeva s obytnými dutinami

Sklad dřeva s obytnými dutinami (Martin Rajnyš, 2008)Základním stavebním materiálem netradičního díla architekta Martina Rajniše je suché, nehoblované a nekrácené dřevo, vyskládané na sebe. Spodní a vrchní část je řešena takzvaným kazetovým systémem. Jednotlivé spoje jsou jištěny jen vahou konstrukce, díky čemuž jsou libovolně posouvatelné. Chytře vystavěná konstrukce umožňuje téměř jakýkoliv zásah, přestavbu či opravu. Vnitřní prostory jsou kryty řadou dřevovláknitých desek a skleněnými tabulemi. Dřevovláknité desky jsou užity i v interiéru (statické i posuvné) coby dělící stěny. Celá stavba byla navrhována a zrealizována tak, aby byla co možná nejšetrnější k okolní přírodě. Pro příklad – veškeré použité dřevo není nijak povrchově upravováno, časem tedy získá přirozeně šedivou barvu. I interiér je řešen jednoduše a efektivně, má dva vchody, na které se nastupuje z venkovních teras, dvě ložnice a samozřejmě nechybí ani hygienické zařízení.

A poskočíme si na tato místa

Přehrát celý tento díl

Diskuse diváků
 • Filda Es. 2. 8. 2019 14:15

  Děčín je zrovna ošklivé město v neatraktivní severočeské krajině

 • Tana 10. 5. 2019 22:15

  joze plecnik

  dobry den rada by som sa viac dozvedela o Plečníkovej Villa Stadion v Ljublja…

 • Lidka Malá 28. 2. 2017 13:07

  Tenhle pán je genius

  tak jak tento člověk dokáže zřejmě cokoliv zkritizovat, chtěla bych vidět o co se zasloužil …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2008 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu