Šumná města

Šumná Vysočina

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

V dalším díle oblíbeného diváckého cyklu se svérázný průvodce David Vávra převtělí do postavy Limonádového Joea. Projíždí krajem koňmo a s ním po boku přichází zákon, zákon čistých linií a harmonických proporcí kvalitní architektury (2008). Režie R. Lipus

„Dneska se vypravím přes hory a doly, pod palčivým sluncem i chladnými stíny, přes náměstí i přes údolí za architekturou šumné Vysočiny.“

V šumném Novém Městě na Moravě navštívíme vilu manželů Albrechtových

Vila manželů AlbrechtovýchAutorem architektonického zpracování rodinné vily manželů Albrechtových, stojící ve Sportovní ulici v Novém Městě na Moravě, je přední zástupce české moderny Bohuslav Fuchs. Při tvorbě návrhů se musel Fuchs vypořádat s poměrně komplikovanou stavební situací, dům totiž měl vzniknout na strmém svahu. A právě díky tomu vznikla neobvykle řešená stavba v takzvaném „horském stylu“, kterým Fuchs řešil návrhy staveb ve vyvýšeném terénu.

Tajemník nadačního velkostatku František Albrecht oslovil Bohuslava Fuchse s tím, že by si přál účelně a hospodárně situovaný rodinný dům, výsledkem čehož je nejen bohatě členěný interiér, ale také netradiční tvarové pojetí objektu, jehož předsazený objem je vyložený na několika podpěrných pilířích. Pozoruhodný je i k horizontálnímu členění jednotlivých podlaží na fasádách efektně využitý kontrast lomového kamene, bílé omítky a dřeva.

Setkáme se sochaři Janem Štursou a Vincencem Makovským

Jan Štrusa Jan Štursa je jedním ze zakladatelů českého moderního sochařství. Narodil se v Novém Městě na Moravě, kde také strávil svá mladická léta. Původně toužil po tom, stát se zahradníkem, jeho otec si však přál mít syna krejčího. Štursův učitel kreslení ve svém žáku rozpoznal umělecký talent a z Jana se nakonec stal sochař. Začínal v kamenické dílně bratří Zeidlerů v Berlíně. Poté se přihlásil na Akademii výtvarných umění, kde studoval pod lektorským dohledem Josefa Václava Myslbeka, v jehož ateliéru Štursa tvořil převážně ženské akty. Ty po první světové válce vystřídaly díla inspirovaná Štursovými tragickými zážitky z fronty. V posledních letech svého života se pak věnoval výhradně portrétům, měl tu čest ztvárnit takové velikány, jakými byli například Tomáš Garrigue Masaryk, Alois Jirásek, Leoš Janáček či Max Švabinský. Svou životní pouť ukončil Jan Štursa 28. dubna roku 1925, kdy se, krátce po slavnostním umístění své sochy Dar nebes a země v Moderní galerii, ve svém ateliéru zastřelil.

Vincenc MakovskýI Vincenc Makovský, stejně jako Štursa, pochází z Nového Města na Moravě. S vidinou, že se stane malířem se krátce po skončení 1. světové války přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze. Studia úspěšně dokončil v roce 1926. Coby čerstvému absolventovi se mu naskytla obrovská příležitost – dostal stipendium francouzské vlády a do roku 1930 tvořil v pařížském ateliéru Antoina Bourdella. Kromě sochařství, které nakonec převládalo v jeho tvorbě, se Makovský uplatňoval také jako průmyslový designér. Z jeho sochařských děl jistě stojí za zmínku například pomník Aloise Jiráska v Litomyšli, socha prezidenta T. G. Masaryka před ZŠ TGM v Bystřici nad Pernštejnem či podobizna Karla staršího ze Žerotína na nádvoří Nové radnice v Brně.

A dále navštívíme tato místa

Přehrát celý tento díl

Diskuse diváků
 • Lidka Malá 28. 2. 2017 13:07

  Tenhle pán je genius

  tak jak tento člověk dokáže zřejmě cokoliv zkritizovat, chtěla bych vidět o co se zasloužil …

 • Karel Matějček 5. 12. 2015 03:46

  Profesionál?

  Pan Vávra by měl mít úctu ke svým posluchačům a zajít k logopedovi. Pokud chce vyjadřovat prostřednictvím t…

 • Ondra 6. 2. 2014 16:07

  Proč

  Proč tu není videoarchiv?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2008 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje