Maso

Rumunská sarma

Každá rodina si ve Svaté Heleně nakládá celé hlávky zelí speciálně na sarmu. Sarma je pokrm všední i sváteční. Omáčka se nezahušťuje, podává se s bílým pečivem. Chutě se fantasticky snoubí, druhý den chutná ještě lépe.

Víme, že v naší zemi není zvykem nakládat celé hlávky zelí. A protože se nechceme připravit o výtečnou dobrotu, kterou sarma bezesporu je, povaříme jednotlivé zelné listy v octové vodě se solí doměkka.

Rumunská sarma je jasným důkazem prolínání balkánské kuchyně. Před čtyřmi lety, v počátcích seriálu Kluci v akci, jsme vařili sarmu se srbskými přáteli žijícími v Praze. Ta se od rumunské trochu liší, ale je stejně vynikající – závitky se prokládají uzeným masem a zapéká se s lehkou paprikovou jíškou (viz srbský recept).

4−6 porcí

zelné listy

asi 12 zelných listů
ocet
sůl

masová náplň

1 velká cibule
olej
800 g mletého masa (mix hovězí a vepřové)
mletý pepř
mletá sladká paprika
sůl
150 g rýže
snítka kopru
400 ml rajčatové šťávy

na podávání

bílý chléb
zakysaná smetana

Hlávku zelí omyjeme, nožem vykrojíme košťál a oddělíme jednotlivé listy, které vložíme do vroucí vody s octem a solí, povaříme je asi 10 minut a necháme krátce stát v hrnci. Listy scedíme a zchladíme studenou vodou; seřízneme jim silnější „žebra“ a rozkrojíme je napůl, aby se z nich lépe připravovaly závitky.

Cibuli nakrájíme na kostičky a orestujeme na oleji dosklovata. Vložíme ji do mísy k mletému masu, ochutíme pepřem, paprikou, solí a směs dobře promícháme s propláchnutou rýží.

Do půlek zelných listů vložíme porci (asi dlaň) masné směsi a dobře zabalíme a utěsníme (rada: maso vložíme ke kraji, zelný list přehneme kolem masa, poté přehneme pravý kraj a závitek dobalíme, poté uzavřeme levý kraj tak, že list vmáčkneme do závitku).

Závitky naskládáme natěsno do kastrolu, navrch vložíme snítku kopru, podlijeme vodou a vaříme 45−60 minut. Ke konci varu přidáme rajčatovou šťávu a povaříme.

Sarmu podáváme s bílým chlebem a kdo má chuť, přidá si i zakysanou smetanu.

 

Další recepty Celý díl