Láska je sladká, pomsta ale bývá mnohem sladší. Britský koprodukční film, natočený podle románu W. Somerseta Maughama (2004). Hrají: A. Beningová, J. Irons, S. Evans, B. Greenwood, M. Margolyesová, J. Stevensonová a další. Režie István Szabó

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Celý svět je jedno obrovské jeviště a ona je jeho hlavní hvězda. Tak alespoň chápe svou existenci všemi zbožňovaná, dnes už ovšem pětačtyřicetiletá primadona Julie Lambertová. Více než dvacet let kraluje londýnské divadelní scéně a nedokáže si připustit, že by to někdy mohlo být jiné. Jenomže čas se pro nikoho nezastaví. Na jevišti může stále ještě bez problémů hrát třicítku, v zrcadle a v očích svého dospívajícího syna však občas zahlédne krutou pravdu. Možná že ji ze všeho nejvíc způsobuje ten stále stejný životní stereotyp, pomalounku se měnící v nudu. Ze všeho nejvíc by to chtělo nějaký životabudič, nějaký nový impulz. A kupodivu i v Londýně druhé poloviny třicátých let jej lze najít. Pro Julii se jím stane mladičký Tom Fennel, Američan, který složí k jejím nohám celý svůj upřímný obdiv a mladou, dravou lásku. Impulz ale, jak známo, bývá záležitost krátkodobá, a probuzení z krásného snu může být někdy velmi nepříjemné. Julie ovšem celým svým založením patří k lidem, vyznávajícím heslo: co tě nezabije, to tě posilní. A silná Julie dokáže být velmi nebezpečná.

V pořadí již čtvrtá filmová či televizní adaptace románu „Theatre“ (u nás vyšlo pod názvem „Julie, ty jsi kouzelná“) W. Somerseta Maughama, který bývá pro svůj úsporný a cynický styl často srovnáván s Guy de Maupassantem. Nejznámější z nich je nepochybně film Alfreda Weidenmanna z r. 1962 s Lilli Palmerovou a Charlesem Boyerem v hlavních rolích.

Tvůrci této nejnovější verze dokonale znají divadelní prostředí, v němž se děj odehrává. Scenárista Ronald Harwood (nositel Oscara za film Pianista) je autorem slavného dramatu Garderobiér, režisér István Szabó má na svém kontě již několik děl z divadelního prostředí (Mefisto, Setkání s Venuší). Božská Julie je sice na rozdíl od výše zmiňovaných děl pouze ryze zábavná podívaná, ovšem maximálně profesionálně odvedená, s dokonalou výpravou i kostýmy a všemi dobovými reáliemi. Zajímavostí je, že Londýn třicátých let minulého století našel režisér Szabó v dnešní Budapešti. Ke mnoha kladů filmu patří výkon Annette Beningové (Valmont, Americká krása a mnoho dalších) v titulní roli, za kterou získala Zlatý glóbus a oscarovou nominaci.

Jeremy Irons
herec

Jeremy Irons

* 19. 9. 1948


Originální názevBeing Julia
Stopáž100 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrFilm