Setkání s královnou české dechovky a s lidovým vypravěčem Frantou Uhrem (2006). Režie R. Tesáček

V dalším vydání cyklu brněnského studia ČT Hraje vám… se setkáte s oblíbenou a nejznámější kapelou – s MORAVANKOU JANA SLABÁKA, která je známá a oblíbená i daleko za hranicemi České republiky. Její repertoár vychází z moravského folkloru, jmenovitě ze Slovácka, a je přirozeně živý a temperamentní. Hlavním zdrojem popularity kapely je však osobitý sound a švih, s nímž Moravanka každou skladbu hraje a který je vlastní spíše jazzovým kapelám než dechovkovému orchestru. Moravanka Jana Slabáka svými instrumentacemi i osobitým pojetím vyvolala renesanci české dechové hudby nejen doma, ale v zahraničí. Zahraniční novináři ji lichotivě nazývají „královnou české dechovky“.

Zakladatelem Moravanky je Jan Slabák, který pochází z Kelčan nedaleko Kyjova, kde se vždy hrála muzika vitální a výbušná a kde jsou folklorní tradice dodnes živé. Jako úspěšný absolvent brněnské konzervatoře se stal členem Státní filharmonie Brno. Současně spolupracoval s mnoha orchestry (mj. i s Gustavem Bromem).

O vynikající kvalitě všech nahrávek Moravanky Jana Slabáka svědčí mimo jiné i udělení Zlatého štítu Pantonu (1975), šest Zlatých desek, které Moravanka získala za více než čtyři miliony prodaných gramofonových desek, MC a CD. V roce 1995 obdržela platinovou a v roce 1996 diamantovou desku. Většina jejich nahrávek vyšla i v mnoha zemích, např. v Německu, Holandsku, Francii, Švýcarsku, Rakousku, USA, v zemích Beneluxu…

Přijměte proto i vy, televizní diváci, naše pozvání a společně s Moravankou a jejími zpěváky v krásných krojích – Ivanou Slabákovou, Danielou Magálovou, Břetislavem Osičkou a Frantou Uhrem si zazpívejte například písničky Nedaleko od Trenčína, Ta naše kapela, Mamko moja, mamko nebo Zasadil jsem čerešenku v humně. Pořadem provází lidový vypravěč Franta Uher, který se tentokrát představí i v roli zpěváka.

Stopáž33 minut
Rok výroby 2006
 4:3
ŽánrHudba