Erik Kalivoda (Bobr)

Jaké jste měl pocity, když jste dostal do ruky scénář Pusinek?

V minulosti mi scénář takového formátu, jako jsou Pusinky, rukama ještě neprošel. Nebyl jsem schopen vstřebat všechny události, rozhovory a obrazové skoky natolik, abych hodnotil a přirovnával. S odstupem času, kdy se už schylovalo k natáčení, jsem nabýval dojmu, že tento film by neměl být pouhou replikou mládežnických filmů, i když jsem z mnoha úst slýchával, že to bude obdoba známých Snowboarďáků. To se mi moc nezamlouvalo, ale představa road movie mě utvrdila v tom, že se nové pojetí tří dospívajících nebude ubírat stejným směrem, jako v ostatních případech (filmech), kde se limitují herecké role a ztrácí originalita námětu. Film Pusinky mě nadchnul svou nekonvenčností a hereckým obsazením, které bylo pečlivě a dlouhodobě vybíráno. To by se určitě mělo odrazit ve finálním ohlasu odrostlejší generace diváků, kde si každý může připomenout své zážitky a paměti z mládí, které nebyly procházkou růžovým sadem a kde vše nekončí happy endem. A pro ty mladší!?… Možná, že život není peříčko, když surová realita potlačuje vysněnou fikci, dlouhodobé očekávání střídá náhlé zklamání a sebemenší pokušení vede do strmé záhuby.

A co jste říkal své roli Bobra?

Co do role Bobra, kterou si pro mě Karin připravila, mě hlavně zajímala její realizace během natáčení, ze které jsem měl nemalé obavy. Na druhé straně mám jako kaskadér zřídkakdy možnost nějaké promluvy, takže pro mě postava Bobra byla výzvou “užít“ si pocit před kamerou v celé parádě. Ze svého úhlu na tuto postavu můžu pohlížet jako na latentního a egoistického staromládence, který díky svému osudu a povaze tak trochu zakrněl. A nemohouce čelit realitě svádí boj s kdejakou “krasavicí“, u které má pocit, že najde tu pravou lásku. Navzdory své muskulatuře a siláckým gestům je ale zcela mírné a něžné povahy. To se však stává slabinou jeho osobnosti, se kterou pak zacvičí nejedna hravější dívčina. Bobr je netradičním příkladem pozlátka, na které se upíná spousta očí, přičemž hormony a nezralost druhých mu dosti nahrávají, aby zářil. Zejména sám před sebou.

Máte za sebou nějaké herecké zkušenosti?

Minimální. Pouze jsem účinkoval v jednom dílu seriálu Redakce s nevelkým textovým výkonem. Chtěl bych proto vyzdvihnout práci Karin, která mě mnohému přiučila a vedla v průběhu natáčení. Její spolupráce mi pomohla se opravdu vcítit do cílené role, zejména při dolaďování textu a při natáčení ožehavých pasáží. Nechyběl humor a ten v kombinaci jejího temperamentu a profese měl jistě velký vliv na můj herecký výkon.