Někdy je lepší zůstat bláznem. Americký film, vyznamenaný Oscarem.
Hrají: B. B. Thornton, D. Yoakam, J. T. Walsh, J. Ritter, L. Black, N. Canerdayová, J. Hampton, R. Duvall a další. Scénář a režie Billy Bob Thornton. V anglickém znění s titulky.

Americký snímek Sling Blade (1995) vznikl v produkci nezávislé společnosti Shooting Gallery. Jeho název označuje typicky jižanský nástroj, používaný k vysekávání plevele podél cest (jako jsme to viděli ve Frajeru Lukeovi a v jiných filmech z prostředí vězeňských farem). Režijně jím debutoval do té doby nepříliš úspěšný herec Billy Bob Thornton, který také ztvárnil ústřední postavu retardovaného Karla Childerse, jenž po 25 letech v psychiatrické léčebně (kam se dostal za vraždu matky a jejího milence) vychází zpět do normálního světa. Karl, který se vyznačuje topornými pohyby a svérázným vyjadřováním plným mručivých pomlk, naváže silné citové pouto k chlapci, terorizovanému matčiným milencem (Karl byl obětí brutální výchovy despotického otce). Aby nešťastnému kamarádovi pomohl, rozhodne se znovu použít krajní násilí. Thornton film natočil za 24 dní s rozpočtem 890 000 dolarů. Jeho podkladem byl Thorntonem napsaný krátký snímek Some Folks Call It a Sling Blade (1993, Někdo tomu říká sling blade; r. George Hickenlooper), v němž Karl (Thornton) vypráví v blázinci svůj příběh mladé novinářce (Molly Ringwaldová). Sling Blade byl zakoupen do distribuce agresivní společností Miramax za tehdy rekordních deset milionů dolarů a stal se diváckým i kritickým hitem. Kariéra Billyho Boba Thorntona, označovaného za „venkovského Orsona Wellese“, se dostala do nejvyšších obrátek po udílení výročních cen za rok 1996. Thornton dostal Oscara za scénář, oscarovou nominaci za herecký výkon v hlavní roli a řadu dalších ocenění, mj. Independent Spirit Award za nejlepší celovečerní prvotinu, a uplatnil se jako herec v Hollywoodu (Armageddon, Nesnesitelná krutost, Santa je úchyl!) i mimo něj (Muž, který nebyl, Ples příšer). Pozoruhodný je Thorntonův hluboký ponor do postavy, dokumentovaný např. i tím, že kvůli důslednému dodržování Karlovy nemotorné chůze, připomínající Frankensteinovo monstrum, si do bot dával skleněné střepy. I ostatní členové přesně obsazeného hereckého souboru podávají přesvědčivé výkony – Dwight Yoakam (opilecký otčím Doyle Hargraves), J.T. Walsh (sexuální násilník Bushman), John Ritter (homosexuál Vaughan) a malý Lucas Black. V epizodních úlohách se mihnou herecký veterán Robert Duvall (Karlův otec) a známý režisér Jim Jarmusch (prodavač). Film se hrál v rámci Projektu 100 – 1999 v našich kinech pod zavádějícím názvem Sling Blade – Smrtící bumerang.

Hrají: B. B. Thornton, D. Yoakam, J. T. Walsh, J. Ritter, L. Black, N. Canerdayová, J. Hampton, R. Duvall a další. Scénář a režie Billy Bob Thornton. V anglickém znění s titulky.

Napište nám