Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary (1996). Dále hrají: J. Binocheová, W. Dafoe, K. Scott Thomasová, N. Andrews, C. Firth, J. Wadham, J. Prochnow a další. Scénář a režie Anthony Minghella

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický“ pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min.

Filmová práva na Anglického pacienta zakoupil nezávislý producent Saul Zaentz, který proslul především spoluprací s Milošem Formanem (mj. Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Jako režiséra angažoval do té doby nepříliš známého Anthonyho Minghellu, který předlohu také scenáristicky zpracoval do tvaru, jenž respektoval jak strukturu románu, tak i možnosti jeho vizuálního ztvárnění. Větší část rozpočtu měla výměnou za americká distribuční práva hradit společnost 20th Century Fox. Hollywoodské studio však mělo pocit, že by bylo vhodné látku nějakým způsobem komerčně zatraktivnit, a trvalo na obsazení Demi Mooreové do klíčové role Kathariny s odůvodněním, že Angličanka Kristin Scott Thomasová je málo známá. Když Zaentz i režisér trvali na svém, 20th Century Fox z projektu vycouvala. To vše v okamžiku, kdy už začalo vlastní natáčení. Hrozící katastrofu zažehnala dravá společnost Miramax, která měla dost rozumu, aby věřila komerčnímu potenciálu filmu, a přitom nechala Zaentze, aby točil podle svých a režisérových představ.

Natáčení probíhalo na přelomu let 1995 a 1996 v římských ateliérech Cinecitta, v toskánské Pienze, ve Viareggiu a také v Benátkách, jejichž známý Hotel des Bains na Lidu (v němž Thomas Mann napsal Smrt v Benátkách a Visconti realizoval její filmovou adaptaci) posloužil jako káhirský hotel Shepheard's, který má ve filmu dost podstatnou roli. Egyptské hlavní město tvůrci museli vyloučit, neboť se za padesát let příliš změnilo. Další káhirské exteriéry se realizovaly v tuniských městech Tunis a Sfax, jiné tuniské město El Mahdia se proměnilo v egyptský Tobruk.

Značnou komplikaci představovala maska titulní postavy. Její představitel Ralph Fiennes se každé ráno před natáčením musel podrobit více než pětihodinovému pobytu v maskérně. Navíc trval na tom, že maska bude vždy kompletní, i když to nebudou záběry toho dne vyžadovat. Pomáhalo mu to údajně lépe se ztotožnit s postavou. Návrh a provedení masky znetvořujících popálenin byly dílem odborníků ze známé firmy Jim Henson's Creature Shop, z jejichž dílny pocházejí např. loutky Muppets nebo oblíbení Želví nindžové.

Zaentzova a Minghellova neústupnost se vyplatily. Anglický pacient se stal nejen divácky velmi úspěšným snímkem, ale také sběratelem nejrůznějších ocenění. Při udílení Oscarů za rok 1996 si film nakonec odnesl devět sošek – za nejlepší film, režii, kameru, výpravu, kostýmy, střih, hudbu, zvuk a za ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Juliette Binocheová za postavu Hany). V dalších třech kategoriích zůstalo pouze u nominací – scénář podle předlohy, mužský a ženský výkon v hlavní roli (Ralph Fiennes v titulní úloze a Kristin Scott Thomasová jako Katharine).

Originální názevThe English Patient
Stopáž155 minut
Rok výroby 1996
 )D( ST HD
ŽánrFilm