Evropa, Evropa
Solomon Perel se příliš neliší od svých současníků, vlivem bouřlivé válečné doby však jeho životní cesty dostávají nečekaně prudký spád. Nejdříve s rodiči patřícími k německo-židovské komunitě uniká před prvními hrozbami nacistů. Pak se za letního táborového soustředění sám stává podezřelým politickým živlem. Po nečekaném útočném vpádu Němců na polské a ruské území je jejich zajatcem a tlumočníkem. Ironií osudu se ocitá v samém centru německé říše, kde prožívá první milostné vzplanutí, aby vzápětí na vlastní kůži pocítil těžký život obyvatel židovského ghetta za 2. světové války. Přitom znovu a znovu musí hájit vlastní život...
Bezmála "švejkovský", místy až bizarní příběh židovského mladíka, který musí před celým světem zapírat vlastní totožnost, se odehrává v řadě míst Evropy a odhaluje v celé hrůze nesmyslnost lidské netolerance, fanatismu a každé války. Inspirací k jeho natočení byl osud skutečného Solomona Perela, žijícího po 2. světové válce v Izraeli. Realizace filmu zaujme citlivou kombinací hořkých, humorných i tragikomických situací, s prvky smutku, strachu, bolesti a násilí.
Polská režisérka Agnieszka Hollandová (nar. 28. 11. 1948) studovala filmovou režii na pražské FAMU. Úspěšně se prosadila jako spoluscenáristka významného tvůrce Andrzeje Wajdy ve filmech Bez narkózy, Danton a Korczak. V roce 1978 režijně debutovala snímkem Provinční herci. Potom realizovala filmy Osamělá žena, Horečka, Zabít kněze, Oliviére, Oliviére, pro televizi například přepis divadelní hry Václava Havla Largo desolato. Nejvíce diváky zaujaly její hrané snímky Evropa, Evropa, Tajná zahrada a Úplné zatmění (s Leonardem DiCapriem), přepis románu amerického klasika Henryho Jamese Washingtonovo náměstí, filmové drama Hořící keř.