David Niven jako letec, bojující za své právo žít. Britský film (1946). Dále hrají: K. Hunterová, R. Livesey, M. Goring, R. Massey a další. Scénář a režie Michael Powell a Emeric Pressburger

Pilot Peter Carter se vrací ze své 67. válečné mise. Je – kromě mrtvého radisty – sám na palubě neovladatelného stroje, který už dávno ztratil podvozek a letí jen na jeden motor. A nemá padák. Může vůbec člověk z takovéhle situace vyváznout živý? Zdálo by se, že nikoli. A přesto se Peter po seskoku bez padáku probudí z bezvědomí na břehu moře a pomalounku začíná věřit tomu, že nezemřel. Jenomže jak je to možné? Stal se zázrak? Nebo se kdesi na onom světě stala chyba? Ať tak či tak, Peter žije a je odhodlán za svůj život bojovat třeba i proti samotnému nebi.

Snímek, bezprostředně reagující na druhou světovou válku a mimořádně oceňovaný v odborných kruzích, je kromě neotřelého příběhu nesmírně zajímavý a působivý také po formální stránce (pozemské scény jsou barevné, „nebeské“ scény černobílé). Film, který získal řadu cen, je dílem scénáristicko-režisérské dvojice Michael Powell a Emeric Pressburger, z jejichž filmografie už měli diváci ČT možnost vidět tituly Bitva u La Plata, Schůzka při měsíčku, Vím co chci a především jejich mistrovská díla Červené střevíčky a Černý narcis. Roli Petera Cartera v Otázce života a smrti ztvárnil David Niven (1910–1983), známý z nesčetné řady britských filmů. Připomeňme si např. jen jeho účast v „růžovopanteří“ řadě či v detektivce Smrt na Nilu.

Originální názevA Matter of Life and Death
Stopáž100 minut
Rok výroby 1946
 )D( ST HD 4:3
ŽánrFilm