Televizní zpracování opery podle románu N. Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný. U příležitosti 125. výročí narození významného českého skladatele hrají a zpívají: M. Etzler/J. Mitchinson, H. Novotná/H. Fieldová, Z. Hess/J. Tomlinson a další. Nahrála Státní filharmonie Brno, Pražský filharmonický sbor, Kühnův dětský sbor, dirigent Sir Charles Mackerras.
Kamera M. Kubala. Scénář a režie T. Šimerda (V anglickém znění s titulky)

Opera Řecké pašije Bohuslava Martinů, která nastiňuje závažný problém postavení uprchlíků v cizím nepřátelském prostředí, patří mezi skladatelova myšlenkově nejzávažnější díla. Předlohou pro libreto mu byl literární příběh řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný (anglicky Christ Recrucified, 1951), který se odehrává v prvních dekádách 20. století na drsném řeckém venkově. Světová premiéra druhé verze čtyřaktové opery se konala 9. června 1961 v Curychu. Její československá premiéra se uskutečnila 3. března 1962 v Janáčkově divadle v Brně. Děj zpěvohry vychází z náboženských lidových her. Pastýř Manolios má hrát postavu Ježíše Krista. Protože však chce pomoci uprchlíkům, jejichž obec vydrancovali Turci, dostává se postupně do sporu s lakotným místním knězem Grigorisem, který proti němu poštve část vesnice. Manolios, ač čestný a milosrdný, je zabit svými xenofobními spoluobčany.

Libreto si Bohuslava Martinů (1890 Polička – 1959 Liestal u Basileje) upravil podle Kazantzakisova románu sám a originální jazyk zpěvní linky je angličtina. V této podobě je také dílo prezentováno v televizním zpracování režiséra Tomáše Šimerdy, které vychází z vynikající hudební nahrávky dirigenta Sir Charlese Mackerrase. Působivé exteriérové scény, ve kterých účinkovali čeští ale i zahraniční herci, byly natáčeny na jednom z ostrovů Jaderského moře.

Kamera M. Kubala. Scénář a režie T. Šimerda

(V anglickém znění s titulky)

Napište nám