Soukromá slavnost
Snímek, oscilující mezi černou a satirickou komedií, se odehrává v době, kdy se Anglie ještě vzpamatovávala z druhé světové války a kdy v celé zemi platil přídělový systém (zrušený mimochodem až v červenci r. 1954!). Do tradičně uzavřené vrstvy společenské smetánky jednoho malého yorkshirského města se marně snaží proniknout nový pedikér, což těžce nese především jeho nesmírně ambiciózní manželka. Jenomže nová doba sebou zákonitě přináší nové prvky, i když to mnoho pravověrných ostrovanů těžce nese a odmítá vůbec připustit. Jedním z nich je třeba zavrženíhodný fakt černého trhu. Ale píše se rok 1947 a Anglie žije ještě něčím jiným, mnohem zajímavějším: královskou svatbou, při níž si princezna Alžběta bude brát lorda Mountbattena. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že tyhle dvě věci spolu vůbec, ale vůbec nemohou souviset, opak je pravdou. A když se do toho všeho ještě zamotá jedno načerno chované prase, je na problémy zaděláno...
Maggie Smithová, Denholm Elliott a Liz Smithová získali za své herecké výkony ceny Britské filmové akademie, na další dvě ceny byl snímek nominován (za nejlepší film a nejlepší původní scénář).
Scénárista Alan Bennett s oblibou píše o obyčejných lidech, kteří berou sami sebe i svůj život velmi vážně, dostávají se však do zcela mimořádných situací, z nichž se pokoušejí čestně a bez ztráty důstojnosti vybruslit. Což je ovšem ve většině případů naprosto vyloučeno a z pohledu zvenčí to působí o to absurdněji.
Michael Palin, jeden z kmenových členů skupiny Monty Python, je znám tím, že velmi nerad přijímá role, napsané někým jiným. Bennettův scénář jej však okamžitě zaujal: "Když jsem si jej přečetl, vůbec jsem nezaváhal. Okamžitě jsem uvěřil jak té látce samotné, tak své postavě..."
Pro roli Betty se při zkouškách používalo vycpané prase, při živém natáčení se pak v této roli vystřídala tři prasátka (z nichž to nejschopnější si vysloužilo přezdívku Big Betty). Každé umělo něco: jedno např. vlézt do auta a vylézt z něj, jiné chodit po schodech apod.