Cyklus dokumentů o českých, moravských a slezských rozhlednách

Klikněte pro větší obrázek Díky České televizi se k vám dostává ojedinělý, průkopnický projekt. V něm, ač se to zdá neuvěřitelné, dochází poprvé v našich dějinách k zachycení historie, současnosti i budoucnosti českých, moravských a slezských rozhleden. Projekt je to o to záslužnější, že o rozhlednách stojících na území České republiky neexistovala až doposud žádná soustavná literární práce.

Aby bylo zřejmé o jak rozsáhlou práci šlo, chceme vám poskytnout možnost nahlédnout do všech fází příprav a natáčení:

Toto je autentická podoba námětu, jak byl Tvůrčí skupině Zity Drdové a Petra Ladmana předložen začátkem roku 1997.

Zde si můžete poslechnout demonahrávku ústřední písně cyklu (mp3 273 kB) nebo se podívat na instruktážní video pro kytaristy (wmv 1,22 MB). Autorem a interpretem je scenárista a režisér celého cyklu Bedřich Ludvík.

V celém cyklu bylo navštíveno či zmíněno na 170 existujících či zaniklých rozhleden. Na jejich identifikaci měl hlavní zásluhu spoluautor cyklu Jan Nouza, největší znalec českých, moravských a slezských rozhleden, který o historii a současnosti Českých, Moravských a Slezských rozhleden připravuje knihu a vytvořil o nich webovou stránku.

Takto to vypadalo, když jsme vedle sebe položili všech patnáct scénářů. Přes tři sta stran textu vážilo 1,6 kg.

Za Klub českých turistů scénáře recenzoval Jiří Dvořák, člen redakční rady časopisu Turista.

Kamera: Josef Nekvasil (pracoval mimo jiné na pořadech: Egyptologové, Zjizvená tvář země apod., specialista v práci s DV kamerou).
Vedoucí výroby: Ivana Slonková.
Průvodce pořadem: Luděk Munzar.

Prvním natáčecím dnem byl 25. květen 1998. Díky laskavosti České armády jsme měli jedinečnou možnost natočit všechny naše rozhledny z vrtulníku W-3A-Sokol. Dalších deset dnů objížděl štáb rozhledny s hercem Luďkem Munzarem. V celém cyklu bylo použito okolo 700 dobových pohlednic existujících a zejména zaniklých rozhleden a na desítky animovaných map.

To vše vypracováno na základě údajů z archivu Jana Nouzy. Během srpna byly nahrány komentáře. Od září do prosince probíhaly dokončovací práce. Poslední předávací projekce byla 22. 12. 1998. První díl cyklu měl premiéru v úterý 5. ledna 1999 v 17:05 na ČT2. Poslední patnáctý díl byl odvysílán 18. 5. 1999. V tu dobu už však byl celý cyklus, na četná přání diváků, znovu celý reprízován.

Videoklip s ústřední písní cyklu (mpeg 2,91 MB)

Bedřich Ludvík
dramaturg

Bedřich Ludvík

* 1953