Policejní superhelikoptéra největším trumfem v boji proti zločincům. Roy Scheider v hlavní úloze amerického akčního filmu.
Dále hrají: M. McDowell, C. Clarková, D. Stern, W. Oates a další. Režie: John Badham.

Americký režisér John Badham (nar. 1939) má v žánru akčního filmu značné zkušenosti (mj. Číslo 5 žije, Policejní dohled, Pták na drátě, Poldovi v patách, Zóna úniku) a navíc patří ve svém oboru k uznávaným řemeslníkům. Modrý hrom (1982) líčí příběh policisty, který se jako pilot policejní helikoptéry dostane na stopu spiknutí, jež má za každou cenu ospravedlnit výrobu a nasazení supermoderního, po zuby vyzbrojeného vrtulníku Blue Thunder (Modrý hrom). Jednoduchá zápletka, dodržující základní postupy akčních filmů, je ozvláštněna "vietnamským traumatem" hlavní postavy a motivem zneužití nejmodernější technologie pro nekalé cíle. Roy Scheider (mj. Francouzská spojka - Štvanice, Čelisti, All That Jazz), který ztělesňuje pilota Franka Murphyho, dodává své postavě potřebnou směs tvrdosti a zranitelnosti, aby se s ním divák mohl ztotožnit. Naopak, anglický herec Malcolm McDowell tady v úloze psychopatického plukovníka Cochrana s gustem vytváří dalšího z řady jednoznačných filmových padouchů, na něž se specializuje. Výraznou roli policejního kapitána Braddocka sehrál americký charakterní herec Warren Oates, který těsně po skončení natáčení zemřel na infarkt a jemuž je také film věnován.

Hlavními hrdiny filmu ovšem nejsou herci, ale helikoptéra Modrý hrom a další létající stroje. Letecké akční scény, které tvoří prakticky celou druhou polovinu snímku, jsou dokonalou ukázkou filmového řemesla (však také střihači Frank Morriss a Edward Abroms byli za svoji práci nominováni na Oscara). Modrý hrom se po své premiéře v únoru 1983 stal jedním z divácky nejúspěšnějších filmů roku a jeho syžet se později stal základem pro stejnojmenný televizní seriál.

Napište nám