Válečné drama i milostný příběh o přátelství, hrdinství a obětech i láskách českých stíhačů ve službách RAF za 2. světové války. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 oceněný čtyřmi Českými lvy. Hrají: O. Vetchý, K. Hádek, O. Kaiser, L. Rybová, M. Táborský, H. Assmann, T. Fitzgeraldová a další. Kamera V. Smutný. Scénář Z. Svěrák. Režie J. Svěrák
Režie: Jan Svěrák. Scénář: Zdeněk Svěrák. Hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Oldřich Kaiser a další.

Snímek režiséra Jana Svěráka o přátelství, hrdinství a láskách českých stíhacích pilotů, kteří ve službách Královského britského letectva (RAF) bojovali proti Hitlerovu Německu za osvobození Československa. Hlavním hrdinou je pilot František Sláma, který po okupaci Československa v roce 1939 odešel spolu se svým mladším kolegou bojovat proti Němcům do Anglie. Do každodenního boje o život, ve kterém přátelství má cenu zlata, zasáhne osudové setkání s Angličankou Susan. Příběh připomíná odvahu těch, které historie zradila a na jejichž skutky by ani příští generace neměly zapomenout.

Titulní roli Františka Slámy ztvárnil Ondřej Vetchý. V úloze Slámova nejlepšího přítele, mladého stíhače Karla Vojtíška, se objevil Kryštof Hádek. V dalších rolích uvidíme mimo jiné Oldřicha Kaisera (pilot Jan Machatý), Františkovu milou hraje Linda Rybová (Hanička) či spoluvězně Vildu Houfa Miroslav Táborský. V roli osudové Susan se představila anglická herečka Tara Fitzgerald.

Divácky nejúspěšnější film roku 2001 byl oceněn čtyřmi Českými lvy (režie, kamera, hudba a střih), Cenou filmových kritiků, hlavní cenou na festivalu ve Varně a dalšími.

Režie: Jan Svěrák. Scénář: Zdeněk Svěrák. Hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Oldřich Kaiser a další.

Napište nám