Bez dítěte není rodina úplná. Glenn Closeová a James Woods v hlavních rolích amerického filmu.
Dále hrají: M. S. Mastersonová, K. Dillon, L. Darlowová, J. Greerová, J. Jamesová. Režie: Jonathan Kaplan.

Rodinný snímek Dítě na zakázku rozvíjí téma, jež je v hollywoodské kinematografii velmi časté (a na konci 80. let, kdy film vznikl, bylo předmětem rozsáhlých diskusí v televizi i v ostatních médiích). Finančně dobře zabezpečený manželský pár Lindy a Michaela Spectorových nemůže mít vlastní dítě a rozhodne se svoji situaci vyřešit tzv. otevřenou adopcí (tzn., že pozná před porodem matku dítěte). Nastávající matka, sedmnáctiletá Lucy, si sama dobře uvědomuje, že není dostatečně zralá na výchovu vlastního potomka, ale pod tlakem svého přítele (a otce dítěte) svůj názor načas změní, čímž způsobí natěšené manželské dvojici hlubokou depresi. Jak se na hollywoodský film sluší a patří, v závěru jsou všichni spokojeni.

Režisérem snímku je Jonathan Kaplan (nar. 1947), který vystudoval filmovou fakultu Newyorské univerzity (kde mezi jeho spolužáky patřil mj. Martin Scorsese) a z jehož žánrově rozmanité tvorby u nás známe např. dobrodružný snímek Muž v kamiónu (1975), příběh suspendovaného letce, který se postaví proti zneužívání zvířat pro vojenské účely, Projekt X (1987) či drama Znásilnění (1988). Dítě na zakázku sice režíroval muž, ale převahu v rozhodujících tvůrčích profesích měly ženy. Autorkou původního scénáře je Barbara Benedeková, která byla předtím nominována na Oscara za podíl na scénáři snímku Velké rozčarování (1983), a film vznikl v producentské dílně známé dvojice Sarah Pillsburyová a Midge Sanfordová.

Největším kladem snímku jsou herecké výkony. V roli citově zranitelné Lindy odvádí svůj vysoký standard Glenn Closeová (mj. Svět podle Garpa, Velké rozčarování, Přirozený talent, Osudová přitažlivost, Nebezpečné známosti, 101 dalmatinů) a v úloze jejího manžela Michaela překvapuje James Woods, který byl do té doby známý jako vynikající představitel psychopatických jedinců (Cibulové pole, Tenkrát v Americe, Bestseller, Polda aj.). Tady dokázal přesvědčivě zahrát i veskrze sympatickou postavu. Nejvýraznější výkon ovšem podává členka Actors Studia Mary Stuart Mastersonová (nar. 1966) jako sedmnáctiletá nastávající matka Lucy, která za tuto roli dostala Cenu Národní filmové rady (National Board of Review Award).

Film se odehrává v Seattlu, ale byl z finančních důvodů realizován v kanadském Vancouveru.

Napište nám