Otevření nevykradené hrobky

Unikátní událost v historii české egyptologie v bezprostředním zachycení televizních kamer (1998). Režie J. Boněk

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Otevření nevykradené hrobky Českým televizním dokumentaristům se podařilo v únoru 1998, vůbec poprvé v dějinách moderní civilizace pracující s obrazovými médii, zachytit kamerou otvírání nevykradené egyptské hrobky. Poslední takový nález se stal před 57 lety. Hlavní důvod natáčení byl v tom, že nález byl výsledkem dlouholeté práce českých egyptologů vedených profesorem Miroslavem Vernerem a také v tom, že tvůrčí tým, který léta sleduje práci českých egyptologů, dostal nezbytnou důvěru egyptských vládních míst a i českých vědců, kteří by nenechali někoho neznámého sledovat akci, která se od samého počátku hemžila velkými otazníky.

Vlastní otevření sarkofágu bylo připravováno tři roky. V šestadvacet metrů hluboké šachtě, v prachu a bez kyslíku bylo nejprve třeba odsunout 24 tun těžké víko sarkofágu, vydolovat čedičovou rakev, odstranit ztrouchnivělou rakev dřevěnou a nakonec vyzvednout mumii. Obsahovala pozůstatky správce královského paláce a kněze předčitatele Iufaiho z doby kolem 500 let př. Kristem.

Egyptské noviny psaly o nálezu srovnatelném s objevem Tutanchamonova pokladu. Přesto, že bohatství hrobky nebylo srovnatelné s Tutanchamonem, vědecká cena objevu je nevyčíslitelná.

Stejně unikátní cena je i v dokumentárním filmu, který vznikl v České televizi v Tvůrčí skupině Josefa Platze a také za podpory Všeobecné stavební spořitelny a Komerční banky. Autorem a režisérem je Jan Boněk, kameramanem ojedinělého dokumentu Josef Nekvasil.

Stopáž57 minut
Rok výroby 1998
 ST 4:3
ŽánrDokument