Drama zapovězené lásky, odehrávající se ve zločineckém podsvětí Buenos Aires dvacátých let. Americký film.
Hrají: V. D’Onofrio, M. Mayová, E. Morales, F. Rey, J. Mostel. Scénář a režie: Leonard Schrader.

Scénář a režie: Leonard Schrader.

Kamera: Juan Ruiz-Anchia.

Hudba: Thomas Newman.

Výprava: Anthony Pratt.

Kostýmy: Patricio Bisso.

Střih: Debra McDermottová.

Zvuk: Mark Berger.

Produkce: David Weisman.

Koproducenti: Milena Canoneroová, Michael Maiello.

Hrají:

Vincent D'Onofrio (Cholo), Mathilda Mayová (Alba/Stephanie), Esai Morales (Zico Borenstein), Fernando Rey (soudce Torres), Cipe Lincovskyová (Zicova matka), Josh Mostel (klenotník Bertoni), Constance McCashinová (Flora), Patricio Bisso (kadeřník Gaston), Tony Payne (číšník), Javier Portales (šéf policie), Anthony Pratt (kapitán lodi).

Ve filmu jsou použity tangové scény z němého filmu Čtyři příšerní jezdci z apokalypsy (1921, The Four Horsemen of the Apocalypse, r. Rex Ingram).

Nahé tango je věnováno památce argentinského spisovatele Manuela Puiga, jehož dílo údajně inspirovalo Schraderův scénář a který zemřel v době, kdy film vznikal.

Leonard Schrader snímkem Nahé tango debutoval jako režisér v hraném filmu. Předtím byl známý především jako scenárista, jednak u některých filmů svého bratra Paula Schradera (např. Mishima) a zejména jako adaptátor Puigova románu Polibek pavoučí ženy - jeho scénář, nominovaný na Oscara, režíroval Hector Babenco v roce 1985. Nahé tango je příběhem temné lásky a odehrává se v prostředí nevěstinců Buenos Aires, kde ostatně, jak praví legenda, tento tanec na počátku našeho století vznikl. Původní forma tanga má zřetelný sexuální podtext, je určitou "stylizací sadomasochismu", jak to formuloval americký novinář Albert Goldman. Teprve po svém rozšíření v Evropě i v severní Americe bylo tango ve svých figurách poněkud umravněno a zjednodušeno. Pro Schradera představuje určitou metaforu nezvladatelných citů a hlubokých vášní, jak je v té době na filmovém plátně představoval idol němé éry Rudolph Valentino. Němý film ostatně poskytl Schraderovi i výtvarnou inspiraci. Opulentní vizuální styl Nahého tanga má zřejmý předobraz např. v dílech Ericha von Stroheima a účes hlavní hrdinky, představované Mathildou Mayovou, je vědomou kopií účesu herečky Louise Brooksové. Jistě také není náhodné, že se na produkci filmu podílela známá kostýmní výtvarnice Milena Canoneroová.

Snímek vznikl v autentických exteriérech Buenos Aires a v jeho trochu nesourodém hereckém souboru najdeme Američany italského (Vincent D´Onofrio), hispánského (Esai Morales) či židovského původu (Josh Mostel), Francouzku Mathildu Mayovou a známého španělského herce Fernanda Reye.

Napište nám