Portrét Pavla Landovského, svérázného talentu nejen české divadelní a filmové scény, od jehož narození v těchto dnech uplyne pětaosmdesát let (1998). Režie B. Šafařík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

„Sametová revoluce vrátila mnoha lidem majetek a nám tatínka,“ povzdechla si jedna z dcer Pavla Landovského při natáčení, a přitom to bylo povzdechnutí veskrze láskyplné. „Lanďák“ byl totiž bytost, fenomén, přírodní úkaz (nehodící se škrtněte), v jehož blízkosti se žilo asi dost obtížně, ale určitě nezapomenutelně. Ačkoli více než dvacet let měl zakázaný přístup na česká jeviště, plátna a obrazovky, je zaznamenáno obrovské množství jeho hereckých kreací, kterými režisér Bernard Šafařík dokázal mistrně ilustrovat jeho vskutku nevšední vzpomínky. Navzdory Lanďákově snaze zachovat si image zvláštního samorosta, nemohla ani objektivu kamery uniknout jeho citlivá duše a intelekt.

Dokumentární portrét, natočený v roce 1998, uvádíme k pětaosmdesátému výročí narození herce, který si díky své živelnosti dokázal krátce po vynucené emigraci podmanit vídeňský Burgtheater a do svého odchodu v roce 2014 neztrácel nevyzpytatelný svéráz.

* 11. 9. 1936

† 10. 10. 2014


Stopáž59 minut
Rok výroby 1998
 ST 4:3
ŽánrDokument