Unikátní dokumentární studie o slavném jazzovém trumpetistovi a zpěvákovi, jehož 120. výročí narození si v těchto dnech připomínáme.
Účinkují velký jazzman a jeho kapela All Stars. Kamera J. Eisner. Režie V. Sís.

Ve světě ho znali pod americkými přezdívkami Pops a Satchmo, což se do češtiny neuctivě překládá jako „Velká huba". Louis Daniel Armstrong (*4. 8. 1901 – †6. 7. 1971) byl slavný americký jazzový trumpetista a zpěvák. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století.

Od roku 1944 hrál s tradičně zaměřenou skupinou All Stars. Od roku 1925 začal kapely i řídit. Nahrával první snímky pro label Okeh pod hlavičkou L. A. Později vedl proměnlivou formaci Savoy Ballroom Five. V Evropě vystoupil poprvé v roce 1932, jeho pražský koncert v roce 1965 se pro mnoho jeho českých a slovenských fanoušků stal nezapomenutelným hudebním zážitkem.

Byl jednou z osobností, jež předurčily hudební tvář celého století. V přirozeném vyjadřování tkvělo jeho kouzlo osobnosti. Je považován za nejznámějšího představitele neworleanského jazzu. Po celý svůj život zůstal věrným přívržencem raných improvizací s krátkými obdobími orchestrální swingové hudby a typickým představitelem hot-jazzu.

Někteří kritici mu vyčítali přílišnou podbízivost bělošskému obecenstvu. Jeho posuňky, grimasy a výstřední přehánění „černošství“ však byly především doplňky jeho představení. Armstrong byl dokonalý profesionál, takže kromě mistrovského zvládnutí hudebního nástroje se projevoval jako pravý showman, poskytující zábavnou podívanou. Po jeho boku mnoho let vystupovala i „lady jazz“ Ella Fitzgeraldová.

Napište nám