Na dvůr Ludvíka XVI. se vstupovalo branou duchaplnosti. Nuda znamenala společenskou smrt. Francouzské drama oceněné čtyřmi Césary.
Hrají: Ch. Berling, F. Ardantová, J. Rochefort, B. Giraudeau, J. Godrecheová a další. Režie Patrice Leconte.

Film Nevinné krutosti režiséra Patrice Leconta je jedním z nejvýraznějších úspěchů francouzské kinematografie posledních let. Historické drama z doby Ludvíka XVI. posbíralo po světě i doma řadu ocenění. Mezi nejvýznamější patří nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a čtyři Césary (francouzské nejvyšší ocenění).

Příběh venkovského šlechtice Ponceludona de Malavoy se odehrává v osmdesátých letech osmnáctého století na dvoře Ludvíka XVI., kde o společenské kariéře a prestiži rozhodovala duchaplnost a bezchybné chování podle nepsaného dvorního kodexu. Pouhé klopýtnutí na plese dokázalo šlechtice na několik let vyřadit ze společnosti, prosadit cokoliv u krále nebo jeho úředníků znamenalo vstoupit do bezbřehých vod dekadence a nemorálnosti.

Mladý šlechtic Ponceludon de Malavoy přijíždí do Versaille, aby přesvědčil úředníky a krále o nutnosti vysoušení bažin v kraji Dombes, kde umírají desítky lidí. Aby se vůbec dostal ke králi, začne se postupně zaplétat do intrik a vztahů, které ovládají královský dvůr. I on musí projevit zničující "duchaplnost", když chce dosáhnout svého ušlechtilého cíle.

Napište nám