Láska má mnoho podob. Jedna je ale nejsilnější. Novozélandské milostné drama, oceněné Stříbrnou růží na veronském festivalu filmů o lásce.
Hrají: R. Šerbedžija, A. Vujčičová, J. Arahanga, M. Csokas a další. Režie Gregor Nicholas.

Utekli před válkou, před její krutostí, před národnostní nesnášenlivostí. Chtěli v nové zemi začít nový život. Ale kus toho, v čem po celá ta desetiletí žili, si přinesli sebou. Ve svých srdcích, ve svých myslích. Zejména otec Ivan. Milující ale panovačný a despotický patriarcha rodu, který nedokáže pochopit, že na starých nenávistech, na starých předsudcích, se nový život postavit nedá. A vůbec už se nemůže smířit s faktem, že jeho děti by možná chtěly žít jinak. Že jeho krásná dcera Nina se zamilovala do bezvýznamného domorodého mladíka a odmítá jej opustit. Protože děti přece musí ctít a poslouchat své rodiče. A nepůjde-li to po dobrém, půjde to po zlém...

Představitel otce Rade Šerbedžija, který od vypuknutí války v Jugoslávii žije a pracuje v Londýně, je mnohými považován za jednoho z největších jugoslávských herců své generace. Má na svém kontě více než čtyřicet filmů, hrál mj. např. ve slavném protiválečném snímku Před deštěm, nominovaném na Oscara. (ČT před časem uvedla). Osud Aleksandry Vujčičové se v lecčem podobá osudu její filmové hrdinky. Bývalá studentka filozofie a ruštiny na záhřebské univerzitě utekla před válkou na Nový Zéland, tady ji v jednom aucklandském baru objevili pro roli Niny. Juliana Arahangu (Eddie) znají i čeští diváci z jeho role nejstaršího syna v dnes již kultovním filmu Kdysi byli bojovníky.

Snímek posbíral řadu novozélandských cen, oceněn byl i na filmovém festivalu v St. Louis. Na veronském festivalu filmů o lásce získal hlavní cenu, Stříbrnou růži.

Napište nám