Dokumentární portrét jednoho z předních pokračovatelů v české loutkářské tradici a uměleckého šéfa plzeňského divadla Alfa, jenž v těchto dnech oslavil 60 let (1997). Kamera V. Vála. Režie M. Válková

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Tomáš Dvořák, loutkoherec a režisér (*1956) je synem loutkáře Jana Dvořáka z královehradeckého divadla DRAK. Absolvoval loutkoherectví na katedře loutkářství DAMU. Poslední rok studia sbíral praktické zkušenosti v plzeňském Divadle Alfa, kde působí jako režisér a umělecký šéf dodnes. Jen v roce 1989 strávil jednu sezonu v libereckém Naivním divadle, ale i v dalších letech pro tuto scénu režíroval několik svých nejvýznamnějších inscenací.

Dokumentární portrét z cyklu Zblízka představuje nejen svéráznou osobnost oceňovaného tvůrce, ale i jedinečnou poetiku jeho představení, při nichž kamera snímá intimní propojení loutkoherce s dřevěnou postavou, jíž vdechuje život a charakter. Zachycena jsou tak úspěšná představení Bezhlavý rytíř, Alibaba a 40 loupežníků či Alína, která nevšedním typem loutek, nápaditými řešeními a humornou nadsázkou, směřovanou především k české mentalitě, rozhodně nejsou určena jen dětskému publiku. Na svých inscenacích Tomáš Dvořák dlouhodobě spolupracoval s dramaturgyní Ivou Peřinovou, která společně s divadelními kritiky a dalšími významnými osobnostmi současné české loutkové scény obohatila umělecký i lidský portrét pozoruhodného tvůrce.

Stopáž56 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3
ŽánrDokument