Ceny Apollo 2017

Slavnostní předávání ceny české hudební kritiky.

Cold Cold Nights: (The) Last Summer

Debut skupiny poskládané kolem Jakuba Jiráska (dříve vystupujícího pod pseudonymem J) vypráví příběhy osamělých mileniálů potýkajících se s tradičními koncepty genderových rolí, národní příslušnosti a se vztahy na dálku. Bohatý zvuk je pečlivě zaranžován do písní s intimní atmosférou a pestrým dynamickým rozsahem, zvukově se Cold Cold Nights pohybují někde na pomezí post rocku, indie folku a ema. O mastering alba se postaral Joe Lambert, který má na kontě spolupráci s americkými kapelami jako jsou The National, Antlers, Cloud Nothings nebo Animal Collective. „Cold Cold Nights na svém debutovém albu servírují zadumanou intimní atmosféru, která se však nevylučuje s dynamikou obsaženou ve všech šesti skladbách. Jakub Jirásek, Štěpán Oves, Kryštof Knapp a Daniel Došek hrají na několik nástrojů a nebojí se do svých nenápadně chytlavých anglicky zpívaných skladeb zakomponovat třeba dechové nástroje, akordeon nebo zvonkohru. Do toho pěkně zapadnou

i texty vyprávějící o boji citlivého člověka v dnešním složitém světě,” napsal v recenzi pro Rock’n’All Roman Jireš.

Kalle: Saffron Hills

Táborská dvojice Kalle se po třech letech vrací s novou deskou. Jejich skromný kazetový debut Live from the Room, který nahráli v obýváku, způsobil na české hudební scéně velký rozruch. I druhé album Veronika Buriánková a David Zeman nahráli doma na magnetofonový pás, což je výrazem tvrdohlavosti, nostalgie i intimity, která skvěle vystihuje jejich hudbu. Najdeme v něm zabalených devět skladeb, nahraných na elektrickou kytaru s několika efekty, na desce Saffron Hills je slyšet také bicí automat, ale i akustická kytara. „Její zpěv na hraně úpěnlivosti, jeho tendence hrát na kytary spíš stručnou kostru, kolem které si ovšem naše představivost může domyslet neviditelné reprezentované tělo.

Dvojhlas je tu kvůli tomu, aby se něco vyslovilo společně. Kalle mají dost citu pro to, aby si vymysleli právě takovou hudbu, se kterou je jim naživo mimořádně dobře,” psal v recenzi pro Radio Wave Pavel Klusák.

Kapitán Demo: Bez klobouku Boss

Dva roky po úspěchu alba Okamžitě odejdi do svého pokoje… přichází nejvtipnější český rapper současnosti s dlouho očekávaným nástupcem Bez klobouku Boss. Album se tentokrát točilo převážně v Demově domovském Ulánbátaru, ale také třeba na Pražském hradě, kde si italsko-český multimilionář na pár dní zarezervoval celý Vladislavský sál kvůli speciální akustice. Nakonec se tam prý točilo jen jedno sólo na trumpetu, protože ostatní podle slov mistra bylo „moc hnědý”. „Album je celkově tvrdší, vyzrálejší a pestřejší než jeho dva předchůdci, a více prostoru na něm dostali i Demovi kumpáni Givi Kross a ProGram,” napsal Jaroslav Špulák na Novinky.cz.

Role: Rána

Garážových kytarovek navazujících na devadesátky se poslední roky zrodilo několik, trio Role z Libně ale vydělují třeba české texty a osobitá nálada. Rána jsou jejich debutovým albem, jehož vydání předcházel například úspěch skupiny v soutěži nových talentů Startér Radia Wave. „Rána jsou jedním z nejmilejších překvapení roku. A to nejen proto,

že od první do poslední písně dokáží bavit, ale hlavně proto, jak zní jako celek – netradičně a tradičně zároveň. Právě postavením těchto dvou poloh proti sobě se Role podařilo vykřesat originální a přesto přístupný zvuk,” napsal Ondřej Selner pro musicserver.cz.

Wild Tides: Sbohem & šáteček

Wild Tides jsou pražská kapela oscilující na pomezí několika žánrů. Nejčastější nálepkou je surf punk z Letné, ale snesou spoustu označení od punku po glam rock. Na posledním albu Sbohem & šáteček opustili angličtinu a natočili velmi osobní a intimní desku o konci a novém začátku. „Sbohem & šáteček je kromě deklarovaného pokračování v odkazu českého popu i známkou přirozeného vývoje kapely,

která v pokročilém stádiu kariéry volí namísto punkového boření budování nových hodnot. Základem změny byl přechod k českým textům. Frontman Jakub Kaifosz na desce zní jako Mišík 2.0 naší generace a kapela na sebe zároveň prozrazuje více než kdy předtím – uvědomují si svůj věk a ví, že mladší už nebudou,” píše v recenzi Jakub Šponar z Radia Wave.

ÚZKÁ POROTA CENY APOLLO 2017:

Petr Adámek (Fakker!, Aktuálně.cz)

Miloš Hroch (Radio Wave)

Antonín Kocábek (Radio 1)

Petr Korál (Rock’n’All)

Pavel Kučera (nezávislý)

Michal Pařízek (Full Moon)

Hana Slívová (Akutálně.cz)

Pavel Turek (Respekt)

Honza Vedral (Headliner)

Karel Veselý (nezávislý)

Napište nám