Jak se dělá Večerníček

Připomeňte si kouzlo zrodu filmových pohádek

Jde především o velkou hru, o tvorbu, podmíněnou nápady, vymýšlením, kombinováním, provokováním fantazie a k dokonalosti dotaženou řemeslným uměním.

Víte, co je to animovaný film a jak vzniká? Jaké profese se podílejí na vzniku vaší oblíbené pohádky?

Tvůrci

Chceme připomenout ty, kteří se na vzniku pohádek léta podíleli a podílejí, kteří svým uměním, zkušeností, trpělivostí a talentem každému večerníčku vtiskli osobitý styl a vtip.

Prohlédneme-li si seznamy tvůrců nejvýznamnějších večerníčkovských seriálů, setkáme se ve všech odvětvích tvorby se jmény předních českých umělců a uznávaných autorit ve svých oborech.

Animace

Moderní animovaná tvorba přináší nové zajímavé techniky – 2D a 3D animace – ale vyžaduje též řemeslně dokonalé ovládnutí klasických technik, které jsou téměř nenahraditelné ve svých stylotvorných a charakterotvorných možnostech. Proto se je stále na prvním místě řemeslo a trpělivá ruční práce. Počítače ulehčují a urychlují tvorbu ve fázi snímání a postprodukce, ruční práce, řemeslo zůstává.

Z historie

Nejčastěji vyrábíme 7dílnou sérii, nejoptimálnější je ovšem 26 dílů. Divák si zvykne na prostředí a téma, oblíbí si figury, ztotožní se s výtvarným ztvárněním…

Proces přípravy

Příprava je klasická – postupně, pod vedením dramaturga krok za krokem: předloha, literární scénář, technický scénář.
Jeden díl by měl trvat asi 7 min. a vůbec není jednoduché do něj poutavě a srozumitelně vše, co do něj patří - nic víc a nic méně. Každá epizoda je samozřejmě svébytnou jednotkou, která musí splnit všechny atributy dramatického díla. V poslední době vznikají spíše autorské filmy, při jejichž přípravě se profese kumulují.

Z historie