Michal Citavý – kultovní hlas

„Dobrý večer,“ zdraví zdvořile uklánějící se Večerníček dětským hláskem. Ten mu při jeho zrodu zapůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý. Ani nemohl tušit, že se podílí na vzniku něčeho, co je dnes téměř národní kulturní památkou.

„Byly tehdy prázdniny, dětští herci, které měla televize v evidenci, rozptýleni po kraji a já jsem (spolu s pár dalšími) byl relativně blízko, s babičkou a dědečkem na Kárově asi 20 km od centra Prahy. Takže pro mě poslali auto, odvezli mě do studia a vrátili nepoškozeného zpět. Zásadní vzpomínka je, že jsem cestou přemluvil řidiče, aby jel po strakonické stovkou...,“ ohlíží se dnes za svou večerníčkovskou epizodou.

Jeho vztah k roli prošel nejrůznějšími proměnami přiměřenými věku a situaci. Od hrdosti až po mírný ostych. „Je fakt, že zejména na gymplu mně to spíš vadilo - profláklo se to při příležitosti jakéhosi výročí televize a s tím souvisejícího pořadu, kde byl Radek Pilař, Bedřich Zelenka a další. Mě tam přivlekl režisér Adamec na onom večerníčkovském jednokole. Postupem času mi to ale celkem vypadlo z povědomí.“ Dnes v něm už večerníčkovská znělka spíš vyvolává úžas, že vydržela až pro jeho vnučku Viktorii, která oslavila třetího ledna 2005 druhé narozeniny.

Michal Citavý má čtyři děti: Kateřinu, Kláru, Matouše a Karolínu. S tím, že Večerníčka obdařil svým hlasem, se potomkům svěřil hned vzápětí poté co si pořídili televizi. To bylo nejstarší dceři šest let. „Využil jsem to jako argument, že dávám osobně svým dětem dobrou noc, i když nejsem zrovna doma,“ říká.

Dnes se, podle svých slov, Michal Citavý baví ve firmách, které zákládal. Mimo jiné od letoška ve firmě Skarit, která zamýšlí investovat prostředky do zřízení ekologického centra pro náročnou klientelu na pobřeží Indického oceánu v západní Austrálii.