V 32. týdnu uvádíme:

Omar Sharif

narozen 10. dubna 1932

Významný egyptský herec s přitažlivým exotickým vzhledem, jemuž nechybí šarm ani temperament, sexuální symbol šedesátých let, držitel tří Zlatých glóbů a jedné nominace na Oscara se narodil jako Michel Demitri Shalhoub v Alexandrii v bohaté syrsko-libanonské rodině. Vyrůstal v Káhiře a už jako student anglické Victoria College se věnoval divadlu. Jméno si změnil poté, co přešel k islámu.

Mezinárodní popularitu mu přinesla role šejka Ali Ibn El-Khariše v životopisném velkofilmu režiséra Davida Leana Lawrence z Arábie a vrcholem jeho kariéry se stala role vojenského lékaře a básníka Jurije Andrejeviče v adaptaci románu Borise Pasternaka Doktor Živago, rovněž pod taktovkou režiséra Davida Leana. Další významnou roli, tentokrát profesionálního hráče pokeru Nicka Arnsteina, manžela věhlasné broadwayské zpěvačky v podání Barbry Streisandové si zahrál ve filmové verzi muzikálu Funny Girl.

Postavení hvězdy si upevnil díky dalším zdařilým rolím, z nichž nejznámější jsou středověký benátský kupec a cestovatel Marco Polo (Podivuhodné dobrodružství Marca Pola), dobyvačný zakladatel mongolské říše (Čingischán), legendární argentinský revolucionář Ernesto Che Guevara (Che!), zločinec Colorado (Mackennovo zlato), úlisný překupník drahokamů Meno Argenti (Zelený led) nebo ruský car Petr Veliký (Petr Veliký). V roce 2003 ztvárnil ústřední postavu úspěšného snímku Můj učitel Ibrahim.

Od roku 1966 se Omar Sharif kromě herectví profesionálně věnuje bridži, který propaguje i ve svém televizním pořadu Play Bridge with Omar Sharif (Hra v bridž s Omarem Sharifem). Téměř dvacet let byla jeho manželkou egyptská herečka Faten Hamamaová, se kterou mnohokrát hrál a s níž má syna Tarika. V roce 1977 se podruhé oženil se Sohair Ramziovou.