Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Vladimír Kučera — Lidé — Česká televize

publicista a scenárista

* 3. dubna 1947

† 4. července 2019

Po absolvování Fakulty žurnalistiky (1974) pracoval v Ústavu zdravotní výchovy Praha, kde jako piják a kuřák zdařile využíval svých zkušeností v boji proti kouření a alkoholismu. V roce 1990 nastoupil do deníku Práce, potom spoluzaložil deník Prostor, po jeho konci účinkoval v Lidové demokracii a Večerní Praze. V roce 1998 odešel na volnou nohu. S Československou, později Českou televizí, spolupracoval dlouhodobě externě.

Dramaturgicky se podílel na několika diskusních cyklech, autorsky potom na satirickém Stalo se… Scenáristicky pracoval na některých dokumentech (např. Začátek konce /o srpnu 1969/, Hokej, hokej, hokej… /o specifickém vztahu českého hokeje a politiky/ atd.), spolupracoval na sérii dokumentů k průběhu roku 1989 Labyrintem revoluce, cyklu Konečné řešení (seriál o atentátu na R. Heydricha), autorsky se podílel na pořadech Historie.cs a Politické spektrum, které i moderoval.

Je autorem námětu k filmu K. Kachyni Blázni a děvčátka. Kromě toho psal komentáře do MfDnes, články do nejrůznějších periodik (např. Literární noviny), měl pravidelný týdenní blog na webu ČT24. Je držitelem několika významných ocenění za novinářskou, publicistickou a dokumentární tvorbu. (Křepelky, medaile Vojty Náprstka AV ČR za propagaci vědy, Elsa, Nadace Josefa Luxe atd.)

Odkazy