Václav Neckář

zpěvák, herec

narozen 23. října 1943

Václav Neckář, který se čtyřikrát neúspěšně hlásil na DAMU, působil od roku 1962 jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících a následně v plzeňském písničkovém divadélku Alfa. V té době už začal nahrávat pro Československý rozhlas (Lékořice, Hříbě nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě). Poprvé zazářil v divadle Rokoko a následně z něj režisér Jiří Menzel udělal díky filmu Ostře sledované vlaky filmovou hvězdu.

Na konci šedesátých let minulého století společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou vytvořili pěvecké trio Golden Kids, ale tehdejší režim definitivně znemožnil vystupování Martě Kubišové a skupina se rozpadla.

Václav Neckář mohl dál zpívat, ale znamenalo to pro něj další začátek: jiný styl zpívání, nové písničky. Od 70. let natáčel a koncertoval se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář.

Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Páni kluci. K dvorním Neckářovým autorům patřil Ota Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali mj. Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský.

Jeho hity se hrály i po roce 1989, ale až na přelomu tisíciletí nastal určitý comeback, který přerušila mozková příhoda. Obdivuhodně se ale dokázal vrátit a nazpívat další ze svých hitů - Půlnoční k filmu Alois Nebel.

Odkazy

Fotografie