Steven Spielberg

režisér

narozen 18. prosince 1946

Jeden z nejúspěšnějších amerických režisérů Steven Allan Spielberg se narodil v Cincinatii v americkém Ohiu. Točit začal poprvé ve svých dvanácti letech na tátovu osmimilimetrovou kameru. Otec však chtěl ze svého syna mít vědce a jeho nadšením pro filmy opovrhoval. Naopak matka Stevena podporovala a dokonce mu dovolila vybudovat si v obývacím pokoji miniaturní kino. Po prvotních amatérských filmech a prvním filmu promítaném ve skutečném kině se nesmazatelnou ikonou Spielbergovy filmařské kariéry stala televize.

Světoznámého filmaře z něj udělal v roce 1975 jeho thriller o žraloku zabijákovi Čelisti. Vydělal 410 milionů dolarů a Spielberga rázem katapultoval mezi největší režisérské hvězdy. O dva roky později natočil Steven Spielberg podle vlastního scénáře jeden z nejslavnějších sci-fi filmů všech dob s názvem Blízká setkání třetího druhu. Film byl přijat kladně jak diváky, tak i kritikou a získal Oscara za nejlepší kameru.

Dalšími snímky si Spielberg jen upevňoval postavení jednoho z nejlepších režisérů vůbec a sbíral filmová ocenění. Mezi nejoblíbenější trháky patří jeho série filmů o Indiana Jonesovi, ve své době komerčně nejúspěšnější film E.T.– Mimozemšťan, převratný Jurský park, velkolepé a strhující oscarové válečné drama Zachraňte vojína Ryana, roztomilá krimi komedie Chyť mě, když to dokážeš, temný sci-fi thriller Minority Report, romantická komedie z letištního prostředí Terminál, akční sci-fi Válka světů nebo film Mnichov pojednávající o zavraždění jedenácti izraelských sportovců palestinskými teroristy na Olympijských hrách v roce 1972.

Absolutním králem Oscarů se stalo Spielbergovo skvostné válečné drama Schindlerův seznam z roku 1993. Film si z dvanácti nominací odnesl sedm zlatých sošek – za film, režii, výpravu, střih, scénář, hudbu a kameru a je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob. Příjmy z úspěchu tohoto filmu vytvořily kapitálový základ pro americkou nadaci Survivors of the Shoah Visual History Foundation, jejímž cílem je v co možná nejkratší době provést a veřejně zpřístupnit co možná nejvíce interview s vysoce nadanými přeživšími pamětníky holocaustu.

Steven Spielberg je všestranný režisér a nezaměřuje se pouze na jeden žánr, ale jeho filmy sahají od sci-fi, komedie, drama až po horor. Kromě režie se věnuje i jiným odvětvím filmového řemesla. Je úspěšným producentem a jedním ze zakladatelů společnosti DreamWorks.

Odkazy