Roman Polański

režisér

narozen 18. srpna 1933

Významný polský režisér, herec a producent, mezi jehož nejznámější a nejcennější filmy patří Čínská čtvrť, Tess nebo Pianista, se narodil jako Rajmund Roman Liebling v Paříži v polsko-židovské rodině a roku 1937 se s ní přestěhoval do Krakova. Za 2. světové války jeho rodiče deportovali do koncentračních táborů a Polanski žil v krakovském ghettu a později se ukrýval v nedaleké vesnici. V tomto těžkém období mu právě filmy pomáhaly uniknout z pocitů úzkosti a beznaděje.

Po válce se věnoval herectví a v roce 1954 začal studovat režii na filmové škole v Lodži. Ve škole zazářil díky svým zdařilým krátkometrážním snímkům jako např. Morderstwo, Usmiech zedbiczny, Lampa nebo absolventskému filmu Když padají andělé.

Jeho prvním dlouhometrážním filmem bylo v roce 1962 psychologické drama Nůž ve vodě, které sklidilo obrovský úspěch především v zahraničí, bylo nominováno na Oscara a otevřelo mu dveře do světa. Mezinárodní význam mu přinesl o tři roky později film oceněný Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně s názvem Hnus – hororová studie mentálního rozpadu osobnosti dívky zatížené sexuálními zábranami.

Celosvětové uznání si Polanski získal především oscarovými snímky Čínská čtvrť s Jackem Nicholsonem v hlavní roli soukromého detektiva, který zabředne do spletité sítě osobních a politických skandálů, filmem Tess o životním osudu mladé dívky a snímkem Pianista z roku 2002, vyprávějícím o údělu Žida Wladyslawa Szpilmana (Adrien Brody) a jeho rodiny v nacisty okupované Varšavě.

Roman Polanski byl nejprve ženatý s herečkou Barbarou Kwiatkowskou, poté s americkou herečkou Sharon Tateovou. Ta byla roku 1969 v těhotenství zavražděna Mansonovým sektářským gangem, což Polanskiho načas vyřadilo z aktivní činnosti. Od roku 1989 žije Roman Polanski v manželství s francouzskou herečkou a modelkou Emmanuelle Seignerovou, s níž má dvě děti. V minulosti čelil obvinění ze sexuálního obtěžování a znásilnění.

Odkazy