Richard Tesařík

zpěvák

narozen 25. prosince 1945

Zakládající člen skupiny Yo-Yo Band, zpěvák, herec, hudebník a textař Richard Tesařík se narodil ve Svitavách. Jeho otec Richard Tesařík starší byl významným československým generálem a hrdinou druhé světové války.

Richard se v mládí věnoval atletice, jako dnes jeho dva synové (syn Štěpán získal titul Mistra Evropy v atletice). Kdyby se Richard Tesařík neživil hudbou, chtěl by trénovat sportovce.

Náklonnost k hudbě ale byla a je silnější. Spolu se svým mladším bratrem Vladimírem, Ondřejem Hejmou a Juliem Novotným Kuzmou proto založil v roce 1975 nejstarší českou reggae kapelu Yo-Yo Band, která se dodnes drží mezi nejúspěšnějšími hudebními skupinami na domácí scéně. Repertoár tvoří převážně vlastní autorské písničky.

Richard Tesařík je textařskou duší skupiny Yo-Yo Band a díky němu vznikly takové hity jako Kladno, Rybitví, Jó já jsem srab, Jedem do Afriky či Gejza. Richard ve skupině působí jako zpěvák, perkusista a textař a po tragickém úmrtí bratra Vladimíra převzal i roli kapelníka. Kromě působení v Yo-Yo Bandu vydal i několik sólových alb, účinkoval rovněž v mnoha muzikálech, např. Tajemství, Krysař či Hamlet. Pravidelně vystupuje v divadle Kalich.

Skupina Yo-Yo Band získala platinovou desku za album Karviná, 3× cenu České Gramy a 4. místo v soutěži Český Slavík. Koncertovali již v mnoha zemích, jako je např. Německo, Rakousko, Dánsko nebo Rusko.

Odkazy

Fotografie