Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Petr Skoumal — Lidé — Česká televize

hudebník

* 7. března 1938

† 28. září 2014

Petr Skoumal získal hudební vzdělání na pražské konzervatoři. Učil se dirigování a později na brněnské JAMU ještě řízení sboru. Po studiích se věnoval scénické hudbě, pracoval například v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem.

Skoumal tvořil i filmovou hudbu. Diváci ji mohli slyšet třeba v několika snímcích Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jako byly Jára Cimrman ležící spící, Nejistá sezóna nebo Rozpuštěný a vypuštěný. A řada lidí všech věkových kategorií určitě nezapomene například na znělku večerníčků Maxipes Fík nebo A je to. První sólové album natočil až v 51 letech. Vydal také řadu alb pro děti, na kterých spolupracoval se známými textaři. Oblíbené jsou například Příběhy včelích medvídků nebo album Když jde malý bobr spát.

Lidé znali Skoumala hlavně ve dvojici se spisovatelem a písničkářem Janem Vodňanským. Seznámili se spolu v Činoherním klubu a stali se z nich dlouholetí spolupracovníci. V květnu 2014 se společně vrátili na jeviště s legendárním představením S úsměvem idiota, které bylo ihned vyprodané. Stejně jako před léty při premiéře.

Výběr písní, situačních koláží, říkadel a improvizací, který poprvé předvedli v Činoherním klubu koncem šedesátých let, se stal brzy legendou. V dobách normalizce ale byla jejich představení postupně zakazována a odstrkována do malých klubů zejména mimo Prahu, až zcela zanikla a dvojice Skoumal – Vodňanský se rozpadla. Spolupráci obnovili až po roce 1989.

Odkazy