Slavné představení autorské dvojice Jan Vodňanský – Petr Skoumal, které se hrálo v Činoherním klubu počátkem sedmdesátých let a brzy bylo zakázáno. Uvádíme jako připomínku nedožitých 80. narozenin básníka a spisovatele J. Vodňanského (1999). Scénář, kamera a režie P. Sirotek

Představení S úsměvem idiota autorské dvojice Vodňanský-Skoumal bylo komponováno pro scénu Činoherního klubu a mělo premiéru 19. 5. 1969. Hrálo se s velkým úspěchem až do roku 1973, kdy administrativními cestami bylo dvojici znemožněno vystupovat. Představení nebylo v celém svém rozsahu nikdy zaznamenáno. To se podařilo až po třiceti letech, kdy se dvojice do Činoherního klubu s představením S úsměvem idiota vrátila.

Autorská dvojice se seznámila v Činoherním klubu a začala spolupracovat na svých představeních, z nichž S úsměvem idiota bylo první, před zákazem ještě přibyly tituly S úsměvem donkichota a Hurá na Bastilu. Petr Skoumal (7. 3. 1938 – 28. 9. 2014) psal hudbu a hrál na klavír, Jan Vodňanský (19. 6. 1941 – 10. 3. 2021) psal texty k písním a svým naivistickým a zároveň intelektuálním humorem tvořil průvodní slovo. Jejich společná píseň Maršálové byla vtipnou reakcí na příchod „spřátelených vojsk“ na naše území a byla zakázána.

Televizní záznam je selekcí toho nejlepšího z pera úspěšné autorské dvojice. Uvádíme jej jako připomínku nedožitých 80. narozenin Jana Vodňanského, který nedávno zemřel.

Napište nám