Dokumentární film o Janu Vodňanském a Petru Skoumalovi je koncipován jako hravá výpověď o životě a tvorbě populární umělecké dvojice, která se během své dlouhé kariéry výrazně zapsala do české kultury a jejíž zlidovělé dílo zůstává živé a inspirativní i dlouho po jejím rozpadu.

Dokumentární film Marka Najbrta vypráví o životě a tvorbě legendární umělecké dvojice tvořené Janem Vodňanským a Petrem Skoumalem. Jejich představení bavila publikum napříč celou republikou od roku 1963 až do začátku 80. let. Největší přízeň publika si dvojice získala na počátku normalizace, kdy její absurdní texty a jinotaje provokovaly kulturní prominenty jako svérázná protiváha oficiální poezie. Dvojice se nicméně rozpadla těsně předtím, než úřady stihly vydat úplný zákaz jejich společného vystupování. "Vzpoura humorem. Humor jako nevinné a přece ostře svědčící zrcadlo doby" – tak pojmenovává Pavel Klusák, muzikolog a autor scénáře tohoto dokumentu, svůj klíč k chápání Vodňanského a Skoumala, kteří se dají stejně tak dobře považovat za představitele zakazovaného undergroundu, jako za popkulturní figury.

Ambice filmu přesahují pouhou rekapitulaci zásadních životních zvratů, písní a vtipů; režisér Marek Najbrt si zde současně klade za cíl vytvořit pro diváky představení podobně nápadité a zábavné, jako bývala představení titulní dvojice filmu. Jejich písničky jsou doprovozeny hudebními klipy vtipně sestříhanými z archivních záběrů různých momentů československé reality, z jejichž mísení a kontrapunktů vycházela poetika i absurdní humor Vodňanského a Skoumala. Dojde i na zapojení unikátních archivů a samozřejmě i na řadu známých respondentů – ve filmu vystupuje například Jan Kačer, Jiří Černý, Táňa Fischerová, Jan Hřebejk nebo Jan Burian. Především však tvůrci poskytli příležitost k poslednímu výraznému vystoupení Jana Vodňanského před televizní kamerou.

Napište nám