Klára Tasovská

Klára Tasovská se narodila v roce 1980 v Třebíči. Absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze, obor Nová média. Souběžně začala studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU.

Natočila několik krátkých filmů. Známé jsou například filmy Vračka a Půlnoc. Vračka zaměřená na mezilidské vztahy, vypráví o snaze vietnamského fotbalového týmu o postup do Strahovské ligy a zařazení do české společnosti. Půlnoc je středometrážní sondou do světa moderní doby závislé na elektřině a umělém světle. Film získal nominaci na cenu Magnesia za nejlepší studentský film v roce 2010, čestné uznání na MFDF Jihlava v sekci Česká radost, zamířil do mezinárodních soutěží prestižních festivalů jako je Vision du Reél ve švýcarském Nyonu a získal hlavní ceny na festivalech v Kyjevě, německém Osnabrücku a Kasselu.

Na filmu Půlnoc spolupracoval jako hlavní kameraman Lukáš Kokeš, s kterým o dva roky později společně natočili celovečerní dokument Pevnost. „Zajímalo mě v první řadě vůbec to, jak mohl vzniknout projekt vlastního státu, za kterým stojí figura prezidenta Igora Smirnova. Za jakých podmínek je možné takový protostát v dnešní informační době už déle než dvacet let udržet, zvláště tak blízko hranic EU, a jak se v něm lidem žije,” říká ke vzniku filmu dokumentaristka.

Dokument Pevnost se stal nejlepším dokumentem roku 2012 v sekci Česká radost na MFDF Jihlava, získal nominaci na prestižní cenu Lux, kterou uděluje Evropský parlament, vyhrál festival Jeden svět v Rumunsku a soutěžil na prestižních zahraničních festivalech v Kodani, Helsinkách, Moskvě a dalších.

Společně s Lukášem Kokešem připravují i svůj nový dokument Nic jako dřív o mladých lidech žijících na českém pohraničí.

Klára Tasovská tak jistě patří mezi největší české talenty, což potvrzuje i svým osobitým zpracováním povídky o Zdeňku Adamcovi z cyklu dokumentárních esejů Gottland.

Odkazy

Fotografie