John Huston

režisér

* 5. srpna 1906

† 28. srpna 1987

Americký a filmový režisér, scenárista, producent a herec, držitel Oscara za režii a scénář dobrodružného filmu Poklad na Sierra Madre (1948). Za vedlejší roli v tomto úspěšném filmu získal Oskara jeho otec, úspěšný herec Walter Huston, kterého John obsadil do postavy mrzutého zlatokopa. Právě díky svému otci se John Huston dostal k filmu. I když chtěl být zpočátku boxerem nebo malířem, při pozorování svého otce při práci si uvědomil, že by rád byl tím, kdo udílí hercům pokyny. Za svou práci byl John Huston nominován celkem desetkrát na Oscara, ale jen jednou se mu nominaci podařilo proměnit.

Otec a syn Hustonové spolupracovali už o sedm let dříve na Johnově debutu, kterým byla dnes legendární kriminálka Maltézský sokol podle předlohy Dashiella Hammetta. Tento snímek patří k těm nejzdařilejším filmovým debutům a dodnes obdivovaným filmům noir. Možná právě díky této zkušenosti se pak Huston i v následujícím tvůrčím období držel předloh klasických spisovatelů jako Tennesseeho Williamse, Rudyarda Kiplinga nebo Jamese Joyce.

Huston v padesátých letech nesouhlasil s praktikami mccarthismu a v roce 1964 raději odešel do Evropy a přijal irské občanství. Později pobýval několik let v Mexiku a do Ameriky se vrátil až v roce 1972 kvůli natáčení boxerského drama Nadmuté město.

Ve své tvorbě měl obdivuhodný žánrový záběr a byl neobyčejně poutavým vypravěčem. V padesátých a šedesátých letech vytvořil řadu zdařilých a kvalitních snímků (např. Asfaltová džungle, Africká Královna nebo Mustangové), přesto se nikdy nestal kritiky vyzdvihovaným režisérem. V polovině osmdesátých letech zfilmoval komplikovaný příběh newyorské mafiánské rodiny Čest rodiny Prizziů a jeho posledním filmem byl snímek The Dead, který natočil krátce před svou smrtí.

Hrál ve více než padesáti filmech a asi nejzdařilejší herecký výkon podal v Čínské čtvrti Romana Polanskiho. Zanechal po sobě tři děti, z nichž dvě se dnes věnují herectví. Dcera Anjelica  získala Oscara za roli v jeho předposledním filmu Čest rodiny Prizziů.

Odkazy