Jack Nicholson

herec

narozen 22. dubna 1937

Herec, režisér, producent a spisovatel Jack Nicholson se narodil 22. dubna 1937 v americkém státě New Jersey tanečnici June Nilson (pravým jménem June Frances Nicholson). Jméno jeho otce zůstalo dodnes neznámé a malý Jack tak vyrůstal u svých prarodičů, o kterých si až do sedmdesátých let 20. století myslel, že jde o jeho pravé rodiče.

Komediální talent uplatňoval už ve škole, kde se stal šaškem třídy a den co den ho za to učitelé trestali. První vážné zaměstnaní mladému Nicholsonovi nabídli pánové William Hanna a Joseph Barbera, zakladatelé studia animovaných filmů MGM. Jack pro ně pracoval jako poslíček a brzy dostal nabídku stát se animátorem. Tu ale s díky odmítl, protože chtěl být hercem.

Jeho prvním filmem byl nízkonákladový snímek The Cry Baby Killer (1958), poté začal úzce spolupracovat s producentem Rogerem Cormanem a často natáčel béčkové westerny, které si našly svoje příznivce hlavně u nás v Evropě. Zklamán svou dosavadní hereckou kariérou napsal v roce 1967 svůj první scénář k filmu The Trip s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem. Herecký průlom nastal díky šťastnému obsazení do role neustále opitého právníka v roadmovie Bezstarostná jízda o dva roky později. Za film dokonce získal svou první nominaci na Oscara.

Nás může těšit, že jednou ženatý otec čtyř dětí, dostal svou první sošku díky filmu Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana (1975). Kultovní se také stala jeho role v hororu Osvícení, který natočil Stanley Cubrick v roce 1980. Věčný bouřlivák Nicholson je stále aktivní, velký fanda baseballu a basketbalu svůj prozatím poslední film I’m still here natočil v roce 2010.

Odkazy